Brnabić je, na zajedničkoj pres konferenciji sa premijerom Marjanom Šarecom, zahvalila na podršci Slovenije evrointegracijama Srbije, kao i na podršci koju daje inicijativi za uspostavljanje tzv. "mini Šengena", koji je, podsetila je, pokrenuo predsednik Srbije kako bi se obezbedio stabilan i ekonomski prosperitetni region.
Takođe, zahvalila je Šarecu što je tokom posete slovenačkim vojnicima u sastavu KFOR-a na Kosovu i Metohiji posetio i manastir Visoki Dečani, što Srbija vidi kao poseban znak prijateljstva, a zahvalila je i kontigentu slovenačkih vojnika koji taj manastir čuvaju.
Premijerka je, kao četvrtu važnu stvar, navela da su započeli razgovori između Srbije i Slovenije o učenju srpskog jezika u slovenačkim osnovnim školama, u kojima za to postoji interesovanje.
Brnabić je navela da su politički i ekonomski odnosi Srbije i Slovenije veoma bliski, a da o tome najbolje govori i to što ni sa jednom zemljom, osim sa Mađarskom, Srbija nije imala toliko zajedničkih sednica vlade, kao sa Slovenijom - pet.
Podsetila je da su samo ove godine realizovane bilateralne posete na najvišem nivou.
Brnabić je navela i da o saradnji dve zemlje u ekonomiji govori podatak da je Slovenija odnosno slovenačke firme, među najvećim investitorima u Srbiji, da slovenački kapital u Srbiji prevazilazi 1,1 milijardu evra, a da u 1.500 kompanijama sa slovenačkim kapitalom radi 25.000 ljudi.
Dodala je da je trgovinska razmena u stalnom usponu, te da u prvih devet meseci ove godine robna razmena iznosi više od 870 miliona evra, što je oko tri odsto više nego u istom periodu lane.
Brnabić je primetila i kontinuiran rast investicija srpskih kompanija u Sloveniju. "I politička i ekonomska saradnja je na najvišem niovu, bez značajnih otvorenih pitanja", rekla je Brnabić.
Slovenija će nastaviti da podržava evropski put Srbije, jer smatra da je Srbiji mesto u EU i da tome nema alternative, istakao je danas u Novom Sadu slovenački premijer Marjan Šarec.
"Osim napretka zemlje kandidata na tom putu mora postojati i proaktivan pristup EU. Slovenija podržava širenje EU uz poštovanje vladavine prava i realizovanje reformi. Proces proširenja je najvažniji alat za obezbeđivanje ekonomske stabilnosti regiona, a usporavanje ili prekid procesa imao bi ozbiljne posledice po region", uveren je on.
Slovenija će, prema njegovim rečima, nastaviti da nudi podršku i pomoć svojih eksperata u pregovaračkom procesu.
Podsetio je da je od 2015. godine Slovenija pružila tehničku pomoć Srbiji kod različitih poglavlja i da je angažovala preko 44 svojih eksperata.
Šarec je rekao da zajedničke sednice dve vlade doprinose većoj povezanosti dve zemlje i rešavanju pitanja i pokretanju zajedničkih projekata. Izrazio je zadovoljstvo što je sednica održana u Novom Sadu, jer u njemu, kako je rekao žive brojne porodice koje su u prošlosti došle iz Slovenije.
Srbija je, kako kaže, jedina sa kojom Slovenija u regionu ima ovakve susrete.
Na sastanku, preneo je, razmenjene su ocene i predlozi gde bi mogla da se poboljša saradnja, sa posebnim naglaskom na ekonomiju. Ukazao je i na saradnju srpske i slovenačke policije u upravljanju migracijama.
Potpisivanje Memoranduma o saradnji na području poljoprivrede i ruralnog razvoja, doprineće, kako je rekao, prenosu znanja, iskustava, srpskim institucijama u procesu pregovora sa EU.
Naveo je da će sa premijerkom Srbije otvoriti konferenciju iz oblasti informacione tehnologije u poljoprivredi, na kojoj će biti predstavljen slovenački model kontrolnih sistema, koji su za važni za isplatu iz briselskih fondova.
"Slovenija želi da bude aktivan partner na evropskom putu Srbije, prenosom znanja i primerima dobre prakse, a cilj nam je, u poljoprivredi, da ostanu mladi u zemlji i da Srbija što pre primeni evropsku poljoprivrednu politiku", objasnio je on.
Šarec je podsetio da je Srbija drugi najveći primalac slovenačkih investicija, te izrazio zadovoljstvo što jačaju srpske investicije u Sloveniji. Takođe je podvukao i na značaj rešavanja otvorenih pitanja u sprovođenju sporazuma o sukcesiji.
"Srbija je, kao jedna od naslednica Jugoslavije, važan partner u sprovođenju sporazuma o sukcesiji. Ukupna implementacija tog dokumenta je za Sloveniju veoma bitna, jer se radi o ispunjavanju međunarodnih obaveza", rekao je premijer Slovenije.