Srbija

Šta kaže opozicija o snižavanju cenzusa za naredne izbore

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Potpredsednik Narodne stranke Nikola Jovanović ocenjuje da je cilj snižavanja izbornog cenzusa sa pet na tri odsto da se "prava opozicija zameni lažnom". Boško Obradović: Zašto ne i odlaganje izbora?

Opozicioni lideri izjašnjavaju se o najavama iz vrha vlasti da će izborni cenzus za stranke koje učestvuju na narednim parlamentarnim izborima biti promenjen sa pet na tri odsto.

Predsednik Srbije je, posle objavljenih saznanja medijima o promeni izbornih zakona, sinoć izjavio da smatra da bi uz manji cenzus imali preslikano javno mnjenje mnogo reprezentativnije, da bi se politički život vratio u parlament, a i da bi stranke bile naterane da rade više.

O tome se danas oglašavaju iz opozicije.

Jovanović, iz Nove stranke, prema saopštenju, smatra da Vučić ne može da "razbije blok istinskih opozicionih snaga", koje će bojkotovati predstojeće izbore, te da je zbog toga posegnuo za snižavanjem izbornog cenzusa. "Da predsednik zaista želi da snižavanjem cenzusa vrati politički život u skupštinu, omogućio bi", kaže Jovanović, "slobodan rad institucija i prihvatio preporuke stručne javnosti u vezi sa održavanjem fer i poštenih izbora".

SzS, čija je Narodna stranka član, nije učestvovao u međupartijskom dijalogu o izbornim uslovima, jer se u startu opredelila za bojkot izbora.

Lider Dveri Boško Obradović uveren je, sa druge strane, da se izborni cenzus smanjuje zbog bojkota "najvećih opozicionih stranaka", ali i da bi političke opcije koje podržava vlast mogle da prebace cenzus.

Ali, kaže Obradović prema saopštenju dostavljenom medijima, ako mogu da se menjaju izborni zakoni dva meseca pre izbora, onda mogu i da se odlože izbori i da se po potpisivanju sporazuma između vlasti i opozicije o slobodnim i poštenim izborima normalni izbori održe za devet meseci.

On tvrdi da nema normalne parlamentarne debate, a ni medijske rasprave o najvažnijim društvenim i političkim temama, te je zato bojkot jedino rešenje, ili model Severne Makedonije, tj. prelazna vlada uz sporazum poput Pržinskog.