"Niko iz Evropskog parlamenta nije to tražio od nas. Radimo sebi na štetu jer ćemo imati manje mandata, ali ovo je jedan demokratski, ne ustupak, nego iskorak da bi narod imao što više svojih predstavnika. Nije baš jednostavno kada vidite da je 400.000 glasova ostalo ispod cenzusa, to nije u redu", rekao je Ðukanović gostujući na TV Prva.

On je naveo da je to odluka SNS, koja će, osim ako ne bude ozbiljno radila, ovako teže formirati vladu.

Ðukanović je podsetio da je 126 poslanika većina, a da vladajuća koalicija tranutno ima 131 mandat, bez SPS, da se može desiti da posle izbora ima manje, ali da je poenta svega demokratski izbor.

"Ovi koji bojkotuju insistiraju na bojkotu i ne odgovara im ni cenzus od tri odsto. Ja tvrdim da oni ne bi ušli u skupštinu i kad ne bi bilo cenzusa", kazao je Ðukanović.

Funkcioner SNS misli da ti ljudi "od besa ne znaju šta rade" i da su, dok su bili na vlasti, i oni mogli da omoguće manji cenzus, nadzorni odbor u skupštini itd.

"Kažu posle da smo mi diktatori, ali u kojoj to diktaturi neko spušta cenzus sa pet na tri odsto", upitao je Ðukanović.

Na predstojećim parlamentarnim i lokalnim izborima, koji će najverovatnije biti održani 26. aprila ili 3. maja, za osvajanje skupštinskih mandata biće potrebno samo tri odsto glasova izašlih birača, objavili su juče beogradski mediji.

Prema saznanjima lista "Politika", na vanrednoj sednici Skupštine Srbije početkom februara biće izmenjeni Zakoni o izboru narodnih poslanika i Zakon o lokalnim izborima, čijim se odredbama propisuje da u raspodeli mandata učestvuju samo izborne liste koje su dobile najmanje pet procenata osvojenih glasova (što je važilo do sada).

Spuštanjem cenzusa sa pet na tri odsto, za šta vladajuća koalicija ima većinu, biće olakšan ulazak u skupštine klupe manjim političkim partijama i koalicijama.