Šef srpske diplomatije je istakao da interesovanje za prava srpskog naroda i SPC nije mešanje u unutrašnje stvari, jer Srbija ima ustavnu obavezu da vodi računa o svom narodu, a da s druge strane Crna Gora ima međunarodne obaveze.
"Kako se interesovanje Srbije za prava svog naroda kojeg ima 29 odsto u Crnoj Gori može oceniti kao mešanje u unutrašnje stvari", rekao je Dačić komentarišući izjavu ministra spoljnih poslova Crne Gore Srđana Darmanović da se Srbija meša u unutrašnje poslove Crne Gore.
Dačić je istakao da Srbija nije povukla nijedan potez koji bi zakomplikovao stvari u Crnoj Gori, već da se Beograd zalagao za dijalog crnogorske vlasti sa svojim građanima - sa srpskim narodom i SPC.
Upitao je i kako se može objasniti činjenica da Srba ima 29 odsto, a da ih ima pet ili šest odsto u državnoj administraciji i istakao da to nije ništa drugo nego diskriminacija.
Kako je naveo, za takve izjave je naročito paradoksalno da dolaze iz Crne Gore koja se na najbrutalniji način umešala u unutrašnje stvari Srbije priznajući Kosovo kao nezavisnu državu i glasajući za Kosovo u svim međunarodnim organizacijama.
"Oni tretiraju Srbe kao antidržavni element, meni su rekli njihovi zvaničnici da je to zato što su Srbi u opoziciji, što znači da se prava Srba mere po tome da li su na vlasti ili u opoziciji", rekao je ministar.
Zvaničnici u Srbiji pozivaju da se prekine sa antisrpskom kampanjom u Crnoj Gori, naveo je Dačić i dodao da se ne može drugačije tumačiti nego kao stvaranje antisrpske kampanje to da se neko napadne zbog podizanja tri prsta ili nošenja srpske zastave.
Kako kaže, zvanična politika Crne Gore je ta da su Srbi remetilački faktor, da oni ugrožavaju navodno njihovu nezavisnost.
"Kao da Srbe iz Niša zanima da li će Crna Gora da ima svoju državu ili neće. Mi se tim pitanjem ne bavimo, interesuju nas prava Srba, jedino to i na to nam dajte odgovor", poručio je šef srpske diplomatije.
Dačić je ispričao i da je pola njegove delegacije iz Crne Gore, kao i da je naš ambasador u Podgorici rođen u Nikšiću i upitao: "Jel ima jedan Srbin ambasador Crne Gore negde?"
Kako navodi, on još nije upoznao Srbina u Crnoj Gori koji je na vlasti.
Navodeći da Srbija igra otvorenih karata i da nema šta da krije, Dačić je rekao da se ipak ne može očekivati da "aplaudiramo što su doneli ovaj Zakon".
Kada bi Srbija donela zakon da su sve katoličke crkve u vlasništvu države Srbije, sve džamije, to sigurno, a što je i normalno za očekivati, ne bi bilo dočekano aplaudiranjem, primetio je šef srpske diplomatije i dodao: "Oni nisu uvažili preporuku Venecijanske komisije, a ona je preporučila da se zakon ne usvaja dok se ne dogovore sa verskim zajednicama."