Predsednik DS-a Zoran Lutovac izjavio je da je ta stranka prva opoziciona stranka nakon obnove višepartijskog sistema u Srbiji, da je za proteklih 30 godina sve vreme stajala uz građane sa kojima je zajedno prošla bombe i ratove, suprotstavila se Miloševićevom režimu, i zajedno se otvarala prema svetu.
Lutovac je na konferenciji za novinare u prostorijama te stranke rekao da mesto na kome se DS danas nalazi "nije odredište nego usputna stanica".
Sa obeležavanje je poslata poruka da je vreme da DS počne da se ujedinjuje sa onima sa kojima deli ideologiju, ali, konkretno ujedinjenje sa SDS Borisa Tadića i Zajedno za Srbiju, mesecima najavljivano, nije bila tema.
Poslanik demokrata u Skupštini Srbije Radoslav Milojičić Kena tvrdi da je prepreka tome predsednik stranke Zoran Lutovac.
Milojičić napominje da ne može da kaže zašto nije došlo do ujedinjenja, jer nije u rukovodstvu stranke, ali smatra da je izuzetno teško objasniti građanima Srbije zašto ne postoji alterantiva SNS-u i zašto nije došlo do ujedinjenja sa SDS, ZZS, ali i sa Novom strankom Zorana Živkovića.
"Mislim da je time pokazana nesposobnost… da vi godinu dana ne možete da se ujedinite sa tri stranke koje to žele…Očigledno je da predsednik DS nije želeo to da sprovede, plašeći se za svoju poziciju", kaže Milojičić za Tanjug.
Drugi razlog, kako ističe, ne može da vidi, a misli da je to loše i za demokratiju i za DS i za sve pomenute partije.
Današnji jubilej, tri decenije rada, smatra velikim "i za Srbiju, i za DS", a stranka ga, kaže, obeležava u skladu sa sposobnostima predsednika, a veruje da će se to ipak dogoditi sa novim rukovodstvom, koje stranka, po Statutu, bira šest meseci posle parlamentarnih, predsedničkih i opštih izbora.
"Međutim, nije to najbitnije. Važnije je to da li će DS uspeti da izađe iz začaranog kruga koalicije sa antievropskim snagama, pre svega sa Slobodanom Samardžićem, Dverima, Mlađom Ðorđevićem…Tu nije mesto DS-u, koja se protiv njihovih vrednosti bori 30 godina”, rekao je Milojičić.
On je ocenio da su tri najvažnija aspekta u radu stranke – finansijski, politički i organizacioni - izuzetno loši.
Demokratska stranka koja se odlučila za bojkot, kaže Milojicić, u političkom smislu je na pogrešnoj strani, jer je u koaliciji sa antievropejcima.
U organizacionom smislu je loše stanje, jer ima 75 raspuštenih odbora, što ne sme da dozvoli, a u finansijskom smislu je, kaže, takođe loše, jer rukovodstvo, po njemu, nije smoglo snage da stranku finansijski oporavi.
“Mislim da sada bilo ko da vodi DS nema vremena da izađe na izbore. Mi imamo do izbora 2,5 meseca, a nemamo nijedan izborni štab formiran. Mislim da se tako ni bojkot ne sprovodi", ističe Milojičić.
Kampanja bojkota je, kaže, i inače izuzetno teška kampanja, iziskuje više energije i znanja nego kada se izlazi na izbore.