Mićunović je podsetio da je DS u uslovima na početku višepartizma u Srbiji, uspeo tada da u Beogradu, po većinskom sistemu, pobedi u svim opštinama i ističe da njegovo iskustvo govori da bojkot ne donosi ništa.
"Vlast ne može promeniti bez glasačkog listića. Može revolucijom, ali za to vam treba velika masa, mnogo oružja, i bar jedna velika sila koja vas podržava. U ovom slučaju nemamo ništa od toga, i to je jednostavno predaja", rekao je Mićunović u intervjuu za portal European Western Balkans (EWB), povodom 30. godišnjice od obnove rada DS.
On je podsetio da su 1992. godine bojkotovali savezne izbore i to ocenio kao "njegovu grešku jer je dozvolio da se ta odluka o bojkotu donese sa samo jednim glasom u korist bojkota".
"Tada je Šešelj napravio stranku. Pošto ni mi, ni SPO nismo učestvovali, on je dobio 30 mandata, kao i razne lokalne izbore", podsetio se Mićunović.
Na pitanje da li je devedesetih godina ipak bilo više alternativnih medija do kojih je opozicija mogla da dođe, Mićunović je konstatovao da je ovde vlast uvek držala "glavne stvari" - Politiku i RTS, te da je utoliko javni prenos sednica bio jedan demokratski izlaz.
"Nije tačno da ne možete da govorite na drugim medijima. To nije istina - mnogi mediji i hoće da pozovu, ali vi imate stav da nećete da gostujete na tim medijima. Šta znači kada predsedništvo neke stranke donese odluku da niko ne sme da se pojavi na Vučićevim medijima? Pa to isto radi Vučić za svoju partiju i neke druge medije", primetio je Mićunović.
On je dodao da je stanje ravnopravnosti u medijima nezadovoljavajuće.
Upitan šta opozicija da radi u parlamentu, "kada vladajuća većina podnese sto amandmana na jedan zakon, spoji predloge 50 zakona u jednu raspravu i istroši vreme opozicije", Mićunović odgovara da su to ekstremni slučajevi i da se to ne dešava uvek.
"Nažalost, i mi smo stavljali silne amandmane ponekad. To je nešto što se zove opstrukcija - protiv toga je moguće da se bori poslaničkim pitanjem, povredom poslanika - uvek je moguće da se protiv opstrukcije bori na taj način", rekao je Mićunović.
Na pitanje o stavu prema bojkotu izbora 1997. godine, kada su DS i još neke stranke bojkotovale izbore, ali su 2000. godine imale veliki uspeh, Mićunović je podsetio da je tada dolazio američki posrednik Ričard Holbruk, koji je "poludeo kad je čuo da su bojkotovani izbori".
"To je forma koja apsolutno ne daje rezultat. Tada nismo dobili ništa, naprotiv Vuk (Drašković) je dobio nešto, i onda na osnovu toga figurirao kao neki faktor 1999, dok je 2000. već bio ispod cenzusa. Taj bojkot je samo ojačao Draškovića", rekao je Mićunović.
Prema njegovim rečima, pozivanje na taj rezultat apsolutno je netačno i ne donosi ništa.
"Sada imate plan da se ide od kuće do kuće i da se kod građana promoviše bojkot. To je, kao prvo, sa stanovišta građanskog morala, nedopustivo. Drugo, nećete čak ni to da radite, jer ste lenčuge. Jer, da ste vredni vi biste išli od kuće do kuće i da nema nikakvih izbornih uslova, kao što ih nekada nije bilo, pa biste ljude ubeđivali da izađu na izbore, što smo mi radili 1990.", naveo je Mićunović.
Teodosić promašio pobedu u Pioniru: Zvezda imala "+14" pa ispustila šampiona Evrope
Završena akcija spašavanja u Novom Sadu - 14 poginulih, troje povređenih, obratio se i Vučić
Crvena zvezda oštećena? Isplivao snimak sporne situacije: Ovako je PAO poveo, a sudije previdele jedan detalj!
"Da se rekonstruisala nadstrešnica, ovo se ne bi desilo": Vesić najavio da će utvrditi ko je stavljao pečate i potpise
Crvena zvezda i Partizan izvan plej-of zone: Ovako izgleda tabela Evrolige posle sedam kola