Vlada Kosova: Cilj dijaloga međusobno priznavanje

Vlada Kosova usvojila je danas program rada za period od 2020. do 2023. godine i u njemu posebno poglavlje predstavlja dijalog o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije u kojem se kao konačni cilj utvrđuje međusobno priznanje dve zemlje.

"Vlada Kosova posvetiće se normalizaciji odnosa sa Srbijom dijalogom i u duhu principa reciprociteta. Biće vođen dijalog o pitanjima bilateralnih i dobrosusedskih odnosa, uključujući pitanje nestalih, reparacije ratne štete i okupacije, sukcesija bivše jugoslovenske federacije u kojoj je Kosovo bio sastavni element, i međusobnog priznavanja država", kaže se na početku dela o dijalogu.

Prema planu tema dijaloga Kosova i Srbije ne mogu biti pitanja koja se odnose na teritorijalni integritet i suverenitet zemlje, unutrašnju regulaciju i funkcionalnost zemlje.


"Jedinstveni karakter Republike Kosovo neprikosnoven je. Stvaranje trećeg administrativnog organa za naselja sa određenim etničkim stanovništvom u suprotnosti je sa duhom Ustava Republike Kosovo i zato ga neće podržati Vlada Kosova", kaže se u dokumentu koji je danas usvojen.

Među principima kojih će se Vlada Kosova pridržavati ističe se da dijalog sa Srbijom vodi premijer na osnovu ustavnog mandata, a predviđeno je da redovno izveštava Skupštinu o procesu dijaloga.

Skupština Kosova mora usvojiti rezoluciju/platformu za dijalog s ciljem dobijanja dvotrećinske većine glasova, koja će uključivati principe na kojima se dijalog zasniva u skladu sa Ustavom, dodaje se u usvojenom programu.

"Taksa na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine biće zamenjena punim merama reciprociteta", kaže se u programu Vlade i dodaje da će biti obezbeđena maksimalna transparentnost u svim fazama dijaloga.

Takođe je predviđen potpuni pregled do sada postignutih sporazuma sa ciljem da se analizira obim njihove primene u Srbiji i da se u saradnji sa EU postave ta pitanja tokom dijaloga.