• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić: Srbija i SAD uvek na pravoj strani kad je trebalo, jačajmo saradnju

Izvor mondo.rs

Šef diplomatije Srbije Ivica Dačić na skupu o odnosima sa Amerikancima podsetio na doprinos srpskih naučnika Nikole Tesle i Mihajla Pupina. "Unapređenje odnosa Srbije i SAD je prioritet naše zemlje", rekao Dačić.

Od saveznika, preko neprijatelja, pa opet do... Ovako izgledaju odnosi Srbije i SAD kroz istoriju, a Srbija se trudi se da teško nasleđe, kakvo je bilo bombardovanje SR Jugoslavije, nekako premosti i ponovo izradi odnos prijateljstva sa najmoćnijom zemljom sveta.

PROČITAJTE - Kad su Srbi i Amerikanci bili saveznici: HVALA! (FOTO)

U beogradskom hotelu "Kraun Plaza" (Vladimira Popovića 10) održan je skup u organizaciji Atlantskog saveta Srbije "Savezništvo SAD sa Jugoslavijom - Srbijom: Hladni rat; Pozitivni aspekti američko-srpske saradnje kroz istoriju", na kojem je ministar inostranih poslova Srbije Ivica Dačić rekao da su Srbija i SAD "u kritičnim vremenima uvek bili na pravoj strani".

Možda će vas zanimati

"Unapređenje odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama predstavlja jedan od spoljnopolitičkih prioriteta Srbije", izjavio je danas ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i ocenio da trenutno odnosi dve zemlje, uprkos realnim izazovima, beleže pozitivnu dinamiku.

On je rekao da uprkos razlikama u stavovima, pre svega oko pitanja Kosova i Metohije, Srbija ostaje potpuno otvorena za dalje razgovore na tehničkom i političkom nivou. Dodaje da pri tome Srbija SAD vidi kao jednog od ključnih partnera u procesu postizanja trajnog i održivog rešenja.

"Nadamo se da će specijalni izaslanici SAD Grenel i Palmer nastaviti svoj konstruktivan pristup i aktivan angažman u prevazilaženju zastoja u dijalogu, kao i da će pružiti pomoć u iznalaženju obostrano prihvatljivog, fer i održivog rešenja", istakao je Dačić i naglasio da Srbija posebno ceni podršku koju SAD kontinuirano pruža u ostvarivanju punopravnog članstva u Evropskoj uniji.

Istakao je i da je za Srbiju jako važno jačanje bilateralne saradnje sa SAD i na drugim poljima - kulture, nauke, sporta i drugih oblasti, što se, dodaje, posebno odnosi na potrebu za intenziviranjem ekonomskih veza i saradnje sa investicionim partnerima.

"Reforme i mere koje sprovodimo, između ostalog, imaju za cilj stvaranje još povoljnijeg i sigurnijeg privrednog ambijenta koji će ubrzati kako privlačenje i realizaciju stranih ulaganja, u kojima su SAD do danas učestvovale sa blizu četiri milijarde dolara, tako i jačanje srpskih privrednih kapaciteta", naveo je šef srpske diplomatije.

Dačić kaže da Srbija u svojim odnosima sa SAD, kao i u svom celokupnom delovanju na međunarodnom planu, nastoji da se potvrdi kao aktivan, odgovoran i pouzdan partner koji je istovremeno i nosilac regionalne stabilnosti.

"Današnji događaj predstavlja jasnu potvrdu nastojanja da naše odnose osnažujemo ne samo na političkom i ekonomskom nivou, već i kroz jačanje naučnih, kulturnih i svih drugih veza koje će naše države i narode činiti bliže jedne drugima", rekao je šef srpske diplomatije.

Podsetio je da su odnosi Srbije i SAD uspostavljeni još 1881. godine, a prvi zabeleženi predlog o uspostavljanju diplomatskih odnosa, seže sve do doba Kneza Mihaila, odnosno do maja 1867. godine.Dačić je primetio da su u gotovo 140 godina diplomatskih odnosa odnosi Srbije i SAD prolazili kroz mnogo faza od kojih, kako kaže, nisu baš sve bile pozitivne i uzajamno korisne.

"Sa nekim izazovima i negativnim percepcijama i danas se suočavamo i imamo različita gledišta po nekim, za naše dve zemlje, ključnim pitanjima", rekao je Dačić.

Naglašavajući, ipak, samo pozitivne stvari iz odnosa dve zemlje, Dačić je rekao da na značaj i razmere međusobnog poštovanja podseća i najdirljiviji momenat u tim odnosima kada se 28. jula 1918. godine, u čast žrtava srpskog naroda u Velikom ratu, srpska zastava zaviorila na Beloj kući, ali i na svim američkim javnim institucijama.

On je podsetio i na, kako je rekao, "ugledne sprske naučnike - NIkolu Teslu i Mihajla Pupina, koji su približili Srbiju Americi". Pomenuo je i operaciju "Halijard" u Drugom svetskom ratu, kada je spaseno gotovo 500 američkih pilota i vazduhoplovnog osoblja.

"Ova operacija je, pomalo kao paradigma naših odnosa, decenijama bila obavijena velom tajne", rekao je Dačić.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

SP

Aha... znaci sad malo ne volimo ruse, pa cemo opet da ih volimo kad nam amerikanci nesto zakinu i data cemo da se setimo bombradovanja...

Serbia forever

osim '99 i kasnije, oko Kosova naročito....

Vasa

Zar i 99' ili se ne secamo dobro? Za ovakve izjave u normalnim drzavama sledi momentalna ostavka, a boga mi i tuzba

special image