Srbija se uhvatila "u koštac" sa korona virusom koji je trenutno na maksimumu i tako će biti u narednih desetak dana, poručeno je sa današnje konferencije za medije u Vladi Srbije!
Lekari iz Kriznog štaba poručili su da je u prethodna 24 sata registrovano još 247 slučajeva pozitivnih na COVID-19, i takvih je ukupno do sada 2.447, dok su nažalost život izgubile još tri osobe, dva muškarca i žena (ukupno 61 od početka pandemije).
Potvrđeno je da je od 1.394 hospitalizovanih pacijenata njih 109 u teškom stanju, odnosno na respiratoru, uz poruku da je potrebno biti disciplinovanin u periodu koji sledi.
"Imamo sada već stabilan broj obolelih iz dana u dan, čak i pad, u nedelji kada je u nekim zemljama broj obolelih u porastu. Ponašamo se odgovorno i savesno, a ne smemo sada da odustanemo. Ovo je mali obećavajući znak, ali sada treba da zapnemo iz sve snage. Ovi brojevi pokazuju da ono što radimo udruženo - jeste osnova prave borbe protiv infekcije", rekla je doktorka Darija Kisić Tepavčević koja je na konferenciji za medije saopštila novi "presek".
"Dosegli smo maksimum koji će trajati još desetak dana. Najrestriktivnije meresada treba da se sprovode, što ne znači da moraju da budu određene kao policijski čas, ali moraju one koje sprečavaju bilo kakav kontakt u naredne dve nedelje. Tada je virus najagilniji uz ogroman broj kontakata", dodao je doktor Predrag Kon uz poruku da je izolacija najbitnije.
Zbog toga je doneta odluka da svi oni koji su COVID-19 pozitivni moraju ubuduće da budu i hospitalizovani i da više nema kućnog lečenja.
"Nema više igranja oko toga kako se sprovodi izolacija. Ona se sprovodi u bolničkim uslovima, zato su i napravljene, za tu izolaciju da nam se ne bi desilo da iz kućne izolacije uđe široko u populaciju. To svi moraju da shvate, pa i zdravstveni radnici", dodao je Kon.
Predrag Kon je na Svetski dan zdravlja ovu pandemiju nazvao "prirodnom katastrofom" i potom govorio o mogućim restriktivnijim merama za vreme uskršnjih praznika.
"Mi smo sada u tom maksimumu i to je narednih osam do deset dana. Ako se budu sprovodile takve mere, govorim o zabrani kretanja 24 sata, po meni ima smisla samo za Beograd i neka žarišta koja su dodatno ispitana. Što se mog predloga tiče - zabranakontakata u narednih osam do deset dana, ako treba i kretanja - onda i kretanja", kazao je Kon.
Čitav tok konferencije za medije pogledajte klikom na tab "razvoj događaja".
Pročitajte i odgovore epidemiologa na najčešća pitanja, koliko se virus zadržava na kojoj površini i najbolje savete stručnjaka za boravak u samoizolaciji.
Predlažemo vam da pročitate i 128 najčešćih pitanja i odgovora o korona virusu u Srbiji.
Najvažnije vesti sa konferencije!
- Zaraženo još 247 osoba, umrle dva muškarca i žena!;
- "Nema više igranja izolacije", poručuju lekari;
- "Ovo nije prehladica, nego katastrofa!";
- Nema žarišta u romskim nasesljima!;
- Bliži se Uskrs, da li će biti 24-časovne zabrane kretanja?;
Hoće li testiranje početi u privatnim klinikama?
"Mogu da kažem da su oni sebe isključili iz ove situacije jer su sve upućivali na Infektivnu kliniku i vrlo često su odbijali preglede. Rekao sam da je to neprihvatljivo. Dolazi u obzir testiranje preko svih KOVID ambulanti i svi zaposleni mogu da se jave tamo, ali da je planirano testiranje - nije. To ne znači da se neće promeniti ako prijave da misle da imaju ozbiljan problem, ali nisu posebno planirani za tako nešto", rekao je Predrag Kon.
Hoćete li predložiti da se u vreme uskršnjih praznika budu strože mere?
"Mi smo sada u tom maksimumu i to je narednih osam do deset dana. Ako se budu sprovodile takve mere, govorim o zabrani kretanja 24 sata, po meni ima smisla samo za Beograd i neka žarišta koja su dodatno ispitana. Što se mog predloga tiče - zabranakontakata u narednih osam do deset dana, ako treba i kretanja - onda i kretanja".
Nova žarišta korona virusa? Spominje se Kruševac...
"Samo žarište definiše broj obolelih i mi tretiramo Beograd kao žarište jer je desetak klastera identifikovano i povezivanje svih ostalih slučajeva u vezi sa njima. U manjim mestima je to na drugačiji način, ali suština je u brojkama", rekao je Predrag Kon.
"Kad god se pojavi nešto kao žarište kreće se na isti način. Prvi slučaj ko je uneo infekciju, istraživanje šta je dovelo do toga, da li neko okupljanje ili proslava, uvek je isti obrazac ponašanja i nema tu mnogo nepoznanica", dodala je Darija Kisić Tepavčević.
Šta će biti s ljudima koji su smešteni u izolaciji, da li će biti smešteni u bolnice?
"Jasno je šta znači ta instrukcija. Nema tu pregovaranja. Pregovaralo se do donošenja odluke, da li mogu ovi ili ne... Izuzeci su trudnice i porodilje, osobe sa invaliditetom, kao i osobe na hemodijalizi i nekontrolisana hronična oboljenja. Suština je da su improvizovane bolnice napravljenje da ne bi bilo širenja infekcije, a ne za lečenje. Prikazano je u Kini da na taj način ne može da se zadrži infekcija samo pod nadzorom. Tamo će biti dosta i medicinskih radnika. Vidim da će od ponašanja njih zavisiti i ponašanje ostalog stanovništva", rekao je Predrag Kon.
"Ukida se izolacija, a ne samoizolacija. Samoziolacija je za one koji su bili u kontaktu s pozitivnim na korona virus, oni su tamo određen period kada dobiju simptome ili kada istekne period inkubacije i budu testirani. Izolacija se odnosi na one koji su pozitivni i za koje je stanje govorilo da mogu u kućnim uslovima - ipak se smeštaju u kućne bolnice", dodala je Darija Kisić Tepavčević.
O asimptomatskim...
"Svi zdravstveni radnici koji dolaze u kontakt sa pozitivnim na korona virus imaju zaštite. Kada su u pitanju asimptomatski, veruje se da ih ima i pet do deset odsto puta više u odnosu na broj testiranih. Testiranje ipak ne znači ništa, čak i da se testiramo svako jutro, ako ne sprovodimo mere o distanciranju - to ništa ne bi značilo. Svi testirani se hospitalizaju zbog težine kliničke slike, a ne zbog toga što imaju COVID-19. Sam po sebi pozitivan nalaz znači povećane mere predostrožnosti. Zbog toga je najznačanije da se svi ponašamo kao da smo rezervoari infekcije. Većina se ponaša savesno, ali to ne znači ništa ako smo u blizini osobe koja se oseća dobro i nesvesno prenosi infekciju na svoje najbliže. Najispravniji koncept jeste da se ponašamo kao da nosimo infekciju i tako mu nećemo dozvoliti da opstane", rekla je Darija Kisić Tepavčević.
"Svi lekari koji rade s bilo kojim pacijentima sam mislila kada sam govorila o zaštiti. Opet, ne bi bilo racionalno da svi rade u skafanderima. Zato u zavisnosti od odeljenja do odeljenja postoji propisano koji stepen nivoa lične zaštite je potreban. Za većinu je dovoljno maska i rukavice".
Ponovo pitanje o medijima.
"Šteta se meri satima utrošenim u lečenje umesto u dokazivanje. Da li je korisno da dođe? Ah... Netačne vesti, posebno u situaciji kada smo u ozbiljnom vremenskom škripcu, zadaju nam probleme, ali to ne znači da ne treba da se pita. Bolje da vam kažemo da ne znamo i sutra dođemo sa tačnom informacijom, a ne da se veruje nekome ko ima i strah, pa doživi nešto što je velika nestašica i onda se pokažu magacini i vidite da nije tako. Kada sam čuo to rekao sam da ne mogu da govorim o onome što ne znam, ali sam čuo demanti i video da imaju rezerve. Ja verujem da je taj izvor to preneo, ali bolje da je ovde pitano. Možda bi nama bilo neprijatno, ali bi bilo tačno", objasnio je Predrag Kon.
Romske zajednice, migrantske zajednice...
"O tome nije bilo posebnih aktivnosti. Tretiraju se kao i svi građani Srbije i ako se otkrije iz romskih naselja da su pozitivni, onda bi se sprovodila ista takva aktivnost sa ispitivanjem kontakata kao i sa svima. Mi nismo imali situaciju da je to posebno zahvatilo neko naselje, ali ne znači da ne razmišljamo o tome. Za sada nema otkrivenih žarišta, ako ih bude - radiće se kao i sa svakim manjim gde bi svi bili ispitivani", rekao je Predrag Kon.
Može li to da se predupredi?
"Nažalost, mislim da me ne shvatite pogrešno, radio sam sa Romima godinama, tu se teško menjaju određene navike i uslovi. To se neće promeniti ni za ovih nekoliko nedelja, što nije lako, ali moraju da se tretiraju ISTO kao i svi građani, čak sa pojačanim nadzorom. To je priča o kojoj ćemo pričati da se dogodi".
Što se tiče beskućnika?
"Isto nemamo ništa posebno, oni žive nažalost i izolovano, imaju ogromne probleme jer zimu provode kako provode", dodao je Kon.
Masovno testiranje u bolnici na Dedinju je dalo rezultat, da li će biti i u drugim bolnicama?
"Moramo shvatiti da su oni svi praktično zdravi, šest od 67 ima samo tegobe. Svi će biti udaljeni sa posla, to je ogroman udar za kliniku, ali bez simptoma oni teško prenose sam virus. Teoretska je šansa da bi taj virus prenosili. Moramo i kada su pozitivni da ih udaljimo sa posla u cilju zaštite svih pacijenata. Biće teško, ali bolnica mora da nastavi da radi. Radiće sa smanjenim mogućnostima, pričam sada napamet, ali izbaciće sve ono što su planirali i radiće samo hitne slučajeve i tako će SVE bolnice ako se to otkrije. Prioritet je testiranje medicinskih radnika, ali neće svi. Biće testirani one koje dobijemo po spisku od svake ustanove, uobičajeno su to oni sa kontaktima, ali imamo sada ulaske virusa u bolnice", rekao je Predrag Kon.
"Nije to neočekivano, ali je problem što dosta kolega smatra da je to samo kijavica i da je korisno da rade. Treba da se udalje sa posla i pomognu tako svima nama. Sada kada ima testova svaki takav će biti testiran. Nema više da je to prehladica, svi će biti testirani. Mi ćemo raditi sa 2/3 kapaciteta, ali pouzdano i sigurno", dodao je on.
Da li je u porodilištu u Šapcu ušao korona virus?
"Nemamo informaciju".
Kako struka komentariše napade na novinare?
"Moram da kažem da su novinari koji profesionalno rade svoj posao i prenose informacije koje dobijaju i u svakoj situaciji smatram da novinari rade najbolje što znaju, kao i mi. To je drugo pitanje da li su vesti koje prenose tačne ili nisu, u zavisnosti od izvora, a treća stvar je zaštita izvora koji je vaš kodeks i mogu da ga prihvatim, međutim može da prouzrokuje kratkotrajne štete. Svaka vest od vas se proverava i to je tako", rekao je Predran Kon.
Šta se desilo u Kliničkom centru Vojvodine? Prethodnih dana bila je bura u javnosti...
"Vi mediji ste nam bitna karika u čitavoj borbi. To je pod onim uslovima ako se informacije prenose pravovremeno i tačno. Otvoreni smo za sva pitanja... Mogli ste i da pitate za KCV i stanje tamo, a kada su plasirane netačne informacije i to je dosta energije potrošile da se vidi i proveri, te informacije su lako poverljive... Ne treba da usmeravamo snagu na to. Napominjem, svima hvala što dolazite ovde, podstičete nas na nove", rekla je Darija Kisić Tepavčević.
Danas je Svetski dan zdravlja...
"Posvećen je borbi protiv ove pandemije i jasno je da zahvata čitav zdravstveni sistem, pa i čitavo društvo, a to je na kraju značajno i na ekonomiju. Medicinsko, psihološki...Ovo je prirodna katastrofa i tako treba da bude tretirano, kao za sve vanredne situacije poput zemljotresa i poplava. Globalno hvataju čitav svet, nastaju problemi u vezi sa solidarnošću, uzajamnim odnosima. Sve se menja. Mi kao lekari nismo tu da previše razmišljamo o tome, to je za društvene nauke", rekao je Predrag Kon.
"Svake godine proslavljamo ovaj dan sa vama... Podsetila bih na misao da zdrav čovek ima milion želja, a bolestan samo jednu. Mi smo sada u prilici da možemo da doprinesemo našem zdravlju i pokažemo da smo odgovorni i savesni, onda je nesumnjivo da ćemo doći do cilja", dodala je Darija Kisić Tepavčević.
Prvo pitanje za doktora Kona o promeni "taktike" oko smeštanja svih u bolnice...
"Po podacima od juče bilo je 104 na Sajmu, i još 21 na Čairu, to je ono što znamo. Što se tiče zaraženih od juče, bilo je 8,3% od svih pozitivnih su zdravstveni radnici. To se dinamično menja kada imate ulazak virusa, imate povećanje, pa onda nemate jedno vreme. Analitika u hodu koju pokušavamo je vrlo teška i sva analitika se radi po završetku. Razumem interes i morate sa nekim ogradama da prihvatite informacije jer se stalno menjaju", rekao je Predrag Kon.
Nema više igranja!
"Dosegli smo maksimum koji će trajati još desetak dana. Najrestriktivnije mere treba da se sprovode, što ne znači da moraju da budu određene kao policijski čas, ali moraju one koje sprečavaju bilo kakav kontakt u naredne dve nedelje. Tada je virus najagilniji uz ogroman broj kontakata. U toj situaciji je izolacija najvažnija uključujući sve one mere koje smo do sada preuzimali. Nema više igranja oko toga kako se sprovodi izolacija. Ona se sprovodi u bolničkim uslovima, zato su i napravljene, za tu izolaciju da nam se ne bi desilo da iz kućne izolacije uđe široko u populaciju".
"To svi moraju da shvate, i zdravstveni radnici ,da ne prošire infekciju. To je ekstremno važno u narednom periodu", dodao je Predrag Kon.
Da zapnemo iz sve snage!
"Imamo stabilan broj obolelih, čak i pad, u nedelji kada je u nekim zemljama broj obolelih u porastu. Ponašamo se odgovorno i savesno, a ne smemo sada da odustanemo. Ovo je mali obećavajući znak, ali sada treba da zapnemo iz sve snage. Ovi brojevi pokazuju da ono što radimo udruženo - jeste osnova prave borbe protiv infekcije", rekla je Darija Kisić.
Poslednji podaci!
"Imamo još 247 pozitivnih. Na respiratoru se nalazi 108 pacijenata. Do 15 časova je ukupno testirano preko 9.000 ljudi. Preminule su još tri osobe od korona virusa, ukupan broj umrlih je sada 61. Preminula su dva muškarca i jedna žena. Ukupna smrtnost iznosi 2,49%. Prosečan uzrast preminulih je 64,2 godine", saopštila je Darija Kisić Tepavčević.
Uživo na Mondu!
Konferencija za medije u Vladi Srbije počinje u 15 časova. Očekuje se da će se na njoj obratiti članovi Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa. Ostanite uz MONDO, pratićemo njen tok iz minuta u minut. #OstaniteKodKuće