Vučić je održao danas konsultacije sa najbližim saradnicima povodom najnovijih poruka Ðukanovića vezanih za status SPC i srpskog naroda u toj zemlji, a sutra će, kako saznaje Tanjug, odgovoriti Ðukanoviću i izneti stav Srbije po tim pitanjima.
Predsednik Vučić je, kako je rečeno Tanjugu, više sati danas razgovarao sa saradnicima o zbivanjima u Crnoj Gori i novim tonovima iz Podgorice, kojima se praktično najavljuje ukidanje SPC i formiranje crkve pravoslavnih Crhogoraca.
Vučić je tokom vikenda razgovarao sa političkim predstavnicima Srba u Crnoj Gori i predstavnicima svih srpskih udruženja i organizacija, gde je skrenuo pažnju da Srbija ne može da ćuti na ono što se dešava Srbima u Crnoj Gori, ali da su mogućnosti Srbije ograničene činjenicom da je reč o drugoj, nezavinsoj državi.
Ono što ga je dodatno zabrinulo, preneo je, jeste da se ovi događaji mogu posmatrati u kontekstu predstojećeg popisa stanovništva u Crnoj Gori, te strahovanje Srba u toj zemlji da je ideja da se njihov broj "smanji", te da su svi pritisci Podgorice usmereni u tom pravcu.
Posle tog razgovora usledila je, međutim, možda i najradikalnija poruka Ðukanovića kada je reč o položaju i zahtevima Srba i SPC, koju nije uputio samo Srbima u Crnoj Gori, već i Srbiji.
Ðukanović je, naime, rekao da Crna Gora neće biti "prinesena" na žrtvenik Srbije.
Tenzije u Crnoj Gori
Crna Gora je ponovo u regionalnom fokusu nakon dvomesečne pauze zbog pandemije korona virusa.
Kako su mere ublažene, tako je nastavljen spor crnogorskih vlasti i ogranka Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, odnosno Mitropolije crnogorsko-primorske, a ponovo se priča i o Rusiji.
Dva verska okupljanja, u Beranama i u Nikšiću, uprkos jasnoj odluci da su zabranjena sva javna pokupljanja kako se epidemija korona virusa ne bi širila, bile su inicijalna kapisla za nove tenzije, a sve se razbuktalo nakon što je policija, zbog litije u Nikšiću, pritvorila vladiku Joanikija i grupu sveštenika, koji su tu litiju predvodili.