Dačić Crnogorcima: Ne optužujte Srbiju, znate i sami da nije tačno (VIDEO)

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić imao je danas priliku da se sretne i sa svojim kolegom iz Crne Gore Srđanom Darmanovićem, ali nisu pričali o zategnutim odnosima dve zemlje. "Još mi nisu odgovorili na pitanje kako to da nema Srba u tamošnjoj vlasti".

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić učestvovao je na današnjem sastanku ministara spoljnih poslova zemalja Zapadnog Balkana, na kojem je bio i crnogorski šef diplomatije Srđan Darmanović, ali je potom izjavio da nije imao priliku da mu se obrati i odgovori na optužbe o mešanju Srbije u unutrašnje stvari Crne Gore.

Dačić je ponovio da Srbija želi najbolje moguće odnose sa Crnom Gorom, te da će Darmanoviću odgovoriti na optužbe kad se budu sreli.

Šef srpske diplomatije je rekao da se zainteresovanost Srbije za prava srpskog naroda u Crnoj Gori ne može da se tumači kao hegemonizam i da su za Srbiju prioritetna pitanja prava srpskog naroda i Srpske pravoslavne crkve u toj zemlji.'

'To je pitanje univerzalnog karaktera i značaja, to je uslov koji EU postavlja i pred Srbiju i Crnu Goru za ulazak u Uniju. I dalje čekam da mi odgovore ako su već svi ravnopravni u Crnoj Gori kako to da od Srba, kojih ima više od 28 odsto u toj zemlji, nema nijednog koji je u vlasti'', rekao je Dačić novinarima u Beogradu.

Naglasio je da je najvažnije da Crna Gora probleme reši dijalogom sa svojim građanima i svojom crkvom.

"Mi želimo da sve prođe mirno, zainteresovani smo za mir i stabilnost. Ne želimo da zaoštravamo odnose, ali ih upozoravamo da ne optužuju Srbiju jer znaju da to nije tačno'', poručio je Dačić.

Dodao je da ništa ne sme da ugrozi odnose između srpskog i crnogorskog naroda koji su, kako kaže, najbliskiji i naglasio je da u rešavanju tog problema treba naći zajednički jezik, a što su, kaže, savetovali i Evropska komisija i SAD.

Odnosi Srbije i Crne Gore zategnuti su već izvesno vreme. Pogotovo nakon što je krajem prošle godine Skupština Crne Gore usvojila Zakon o slobodi veroispovesti, koji je osudila Srpska pravoslavna crkva, ocenjujući da će time država oduzeti crkvenu imovinu. SPC je dobila podršku vladajućih struktura u Srbiji, a potom su počeli i protesti širom Crne Gore.

Epidemija korona virusa zaustavila je proteste, samim tim što su zabranjena javna okupljanja, ali su se potom dogodile nove tenzije, nakon što su najpre u Beranama, a potom i u Nikšiću bila verska okupljanja. U Nikšiću je posle molitve održana litija, koju su predvodili vladika Joanikije i grupa sveštenika, koji su potom pritvoreni 72 sata.

Dačić, koji je jedan od najglasnijih kritičara crnogorskih vlasti, danas je upitao Podgoricu i da li je pritvaranje Joanikija bila prava mera.