Šešelj smatra da bi, u suprotnom, ako to bude palestinski (istočni) deo Jerusalima, naša zemlja napustila dosadašnju uravnoteženu poziciju prema bliskoistočnom problemu.
"Zato, ako dođemo u situaciju da moramo da preselimo ambasadu, onda treba insistirati da ta selidba bude u onaj deo Jerusalima, koji je nepobitno izraelski. Mi smo za to da se sačuva i država Izrael i da se sačuva država Palestina, a jedino pravedno rešenje je da se stvari vrate na granice iz 1967. godine", rekao je Šešelj za Tanjug.
On kaže da je "stav celog sveta" protiv preseljenja izraelske prestonice iz Tel Aviva u Jerusalim, dok se ne postigne definitivno mirovno rešenje na Bliskom Istoku.
Šešelj podseća da je Srbija do sada - a prethodno krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina i bivša Jugoslavija - vodila uravnoteženu politiku prema Palestini i Izraelu.
"Naša zemlja je među prvima priznala državu Palestinu koja je u Ujedinjenim nacijama posmatrač. A diplomatski odnosi za Izraelom su obnovljeni, iako su bili u prekidu od 1967. godine (šestodnevnog rata)", objašnjava Šešelj.
Stoga, kaže, ni ambasadu ne treba seliti na teritoriju koja je do 1967. bila palestinska.
"A, preseljenje u onaj deo Jerusalima koji je nesporno izraelski, po mom mišljenju, ne bi izazvalo neke strašne probleme", zaključio je Šešelj.
Do sada su svoje ambasade iz Tel Aviva u Jerusalim preselile samo SAD i njihova "ispostava" Gvatemala, dok je EU na stavu da pitanje statusa Jerusalima (koji je prema jednoj rezoluciji UN predviđen kao zaseban distrikt) treba da reše Izraleci i Palestinci.
Preseljenje Ambasade Srbije u Jerusalim, odnosno otvaranje "državne kancelarije", predviđeno je sporazumom koji je Srbija u Vašingtonu potpisala sa SAD, a koji se tiče normalizacije odnosa sa Prištinom, odnosno samoproglašenim Kosovom.
Zbog najave seljenja ambasade iz EU je i Beogradu i Prištini, kao kandidatima za ulazak u Uniju, saopšteno da bi trebalo da se pridržavaju evropske spoljne politike.
Govoreći o preseljenju ambasade Srbije iz Tel Aviva u Jerusalim, savetnica za medije predsednika Srbije Suzana Vasiljević je rekla da to nije konačna odluka već da se o tome razgovara i da će se tek razgovarati.
Ona je dodala da će to zavisiti od toga kako će se Izrael ponašati po pitanju KiM.
Vasiljević je podsetila da je predsednik Vučić na konferenciji AIPAC u martu ove godine najavio da će Srbija u Jerusalimu otvoriti kancelariju Privredne komore Srbije i državne kancelarije.
"O sledećim koracima će se tek razgovarati, a to zavisi od postupka Izraela, za sada ništa nismo prihvatili i ništa nije potpisano, ta tačka jeste u papiru Prištine, ali ne u papiru Srbije", rekla je Vasiljević za TV Prva.
(MONDO/Tanjug)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.