Lider LDP Čedomir Jovanović je govoreći o hapšenju Milorada Ulemeka Legije otkrio i malo poznate detalje, kao što je onaj kako se Legija odnosio prema vlasti pre hapšenja i zašto je uopšte otpušten iz državne službe.
Nekadašnji načelnik Uprave kriminalističke policije Mile Novaković je detaljno opisujući hapšenje Milorada Ulemeka Legije napomenuo da je prvooptuženom za organizovanje atentata na premijera Srbije Zorana Đinđića teško palo bekstvo i izolacija u kojoj se našao tih 14 meseci prilikom akcije "Sablja".
"Veliki Legija je bio glavni u Beogradu. Mogao je da radi šta hoće, da lumpuje, da puca u kafićima, pali, da otvara svaka vrata nogom, ako treba. Svuda, pa i u vladi. Bio je bog. A onda, godinu i po dana skučen i sabijen u nekoj zemunici, ne sme da proviri. To je sigurno bio raspad u njegovoj glavi. Njegov mozak to više nije mogao da primi. Politička promena i signali koje je prepoznavao prateći medije, kao i moguće poruke koje je dobijao od saboraca i prijatelja, tog lepog sunčanog dana izvukli su ga iz pećine", opisao je Novaković ono što je smatrao za glavni razlog odluke da se Legija preda.
Čedomir Jovanović se osvrnuo i na bahato ponašanje koje je inače imao Ulemek i potvrdio tvrdnje Novakovića da je Legija nogama otvarao vrata kabineta u zgradi Vlade Srbije.
"Legija je otpušten iz MUP-a u maju mesecu 2001. godine jer je pucao u TV u diskoteci kad je video da su uhapšeni neki njegovi ljudi u Parizu. To je bio Spasojević sa Lukovićem. Tada je izgorela diskoteka. Odmah je suspendovan, po pravilima službe dok se ne završi postupak. Nekoliko dana posle toga otišao je na Cecin rođendan gde se pojavila patrola policije koju je terao da igra kolo dok im je pucao pod noge. Obaveštena je policija koja je pozvala DB u pola noći. Zoran Mijatović, zamenik načelnika resora, seo je u auto i uhapsio Legiju i odveo u stanicu u 29. novembra. Mene je nakon toga zvao komandant JSO-a i rekao da su Legiju uhapsili da bi otišao u Hag, da mu je tako javljeno od Koštunice, a da dižu jedinicu. Seo sam u auto i otišao u stanicu i našao Legiju dole bez pertli, kaiša, slinavog, pijanog i drogiranog i tražio od njega da pozove JSO i da kaže šta se zaista desilo da ne bi bilo daljih problema. Tada je i otpušten iz MUP-a", otkrio je Jovanović šokatne detalje zvaničnog prestanka služenja vlasti Milorada Ulemeka.
Legija je optužen da je organizovao ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića. Nakon što je po njegovom naređenju izvršen atentat 2003. godine, Ulemek se uspešno skrivao skoro godinu i po dana.
Mile Novaković je otkrio da je Legija nakon 14 meseci skrivanja u svojoj kući bio zapušten, a da je u trenutku predaje prema njegovim rečima bio pripit i možda naduvan.
"Kažu da je bio pripit, možda i naduvan. Bradat, sa dugačkom kosom, kada se pojavio ispred kuće uplašio je i žandarme. U strahu koji ih je bolirao, povukli su se nekoliko metara. Izvukli su pištolje i držali ga na nišanu. Aleksandrin (ženin) rođak nije mogao da ga zadrži. Panično je zvao Aleksandru: 'Izađao je ispred zgrade, hoće da se preda?. Ostavila je decu, sela u džip i pojurila nazad, tražeći da razgovara sa njim, da pokuša da ga ubedi. Odbijao je razgovor. Od žandarma je zatražio da zovu komandanta Žandarmerije Gurija, kaže im: "Šta ste se usrali ko pi*ke?'", opisao je trenutak predaje Novaković.
Čedomir Jovanović je objasnio šta se dešavalo nakon toga.
"Legija je izašao iz kuće, a za njim je trčala žena pokušavajući da ga vrati. Komandant Žandarmerije je pozvan i oni su ga vozali po gradu, pošto nisu znali šta sa njim da rade, pa umesto da ga sprovedu u zatvor odveli su ga kod ministra (policije Dragana) Jočića. Tu je došao (šef BIA Rade) Bulatović, bio je tu i direktor RTS-a (Aleksandar) Tijanić i (Vojislav) Koštunica", naglasio je.
Čedomir Jovanović je istakao da je akcija "Sablja" okvalifikovana kao veoma uspešna.
"Ta "Sablja" je bila uspešna jer je svako radio svoj posao. Jasno je svima da su okolnosti u kojima se nalazimo nerealne. Kod nas je postalo pravilo da ti zemlja da sve što ima, a to je glas na izborima, a onda od tebe očekuje sve ono što ti je potrebno. Svako ima svoj spisak želja. Ja sam prvo rekao Prijiću da prvo treba da vodi istragu protiv nas, protiv mene, protiv Bebe... Nikada nisam bio na kolegijumu MUP-a ili učestovovao u radu tužilaštva. Jedan jedini put sam razgovarao sa Borom Banjcem koji je vodio UBPOK i Miletom Novakovićem kad se raspadala naša vlada 2003. godine i kad se odlučivalo o statusu svedoka saradnika. Sreli smo se i pitali su me da li je moguće da će sudbina svega zavisiti od onoga koji je na vlasti jer je sve počelo da se ljulja", kazao je Jovanović.
Tvrdi da je naredna vlada koju je vodio Vojislav Koštunica na sve načine pokušala da opstruira postupak za ubistvo Đinđića.
"Vojislav Koštunica je morao da bude saslušan. Za mene je poražavajuće da se usudio da skuplja potpise i organizuje peticiju kako ne bi bio saslušan. Ja sam dva dana svedočio u postupku koji je vođen zbog 12. marta i ubistva Đinđića, a zbog pobune JSO sam svedočio i u predistražnom i u istražnom postupku. Naravno, tužilaštvo mi je postavilo pitanja koja je trebalo da postavi, a i svaki advokat svakoga od njih, čak je i ta životinja mogla da mi postavlja svoja imbecilna pitanja, a Koštunica je na sve to skupljao periciju. Radeta Bulatovića i Cecu su izuzeli iz optužnice zato što bi se proces srušio. U trenutku kad je Rade Bulatović postavljen za šefa BIA bio je na optužnici za ubistvo premijera. Ja sam istini doprinosio tako što sam bio na mestima na kojima treba da budem i da odgovorim na svako pitanje", rekao je lider LDP-a.
(MONDO)