Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Beogradu sa kancelarom Nemačke Olafom Šolcom.
"Bilo je veoma važno da razmenimo mišljenja po bitnim pitanjima. Srbija i Nemačka sve bliže i sve bolje sarađuju po pitanju ekonomije. Govorili smo o evropskim integracijama Srbiji i Šolc je doneo novu nadu zemljama Zapdnog Balkana. Razgovarali smo i o onome šta to znači, i uz to da sam rekao da će Srbija mnogo brže morati da napreduje po vladavini prava, demokratizaciji društva...", rekao je predsednik Srbije odmah nakon sastanka sa nemačkim kancelarom.
"Govorili smo i o Kosovu i Metohiji. Kancelar je rekao da moramo da napravimo mnogo manjih koraka, da bi jednog dana napravili veći u nalaženju rešenja odnosa između Beograda i Prištine. Takođe, govorili smo o trenutnoj političkoj situaciji u Evropi i svetu. Šolc je na oštar način tražio od Srbije da se priključu sankcijama protiv Ruske Federacije, odnosno, da podržimo restriktivne mere koje je EU već donela. Ja sam govorio o našoj specifičnoj situaciji i tradicionalnim odnosima sa Ruskom Federacijom", istako je Vučić.
"Govorili smo i predstojećoj zimi. Bio je veoma ljubazan i fer, i ponudio je pomoć Nemačke u pronalaženju rešenja za krizu koju ćemo tek suštinski da osetimo, u smislu izgradnje energetskih kapaciteta koji bi trebalo da nas povežu sa ostatkom regiona."
Vučić se na kraju zahvalio Šolcu na svemu, koji je rekao da je važno da se svi zajedno "borimo protiv ovog napada Rusije na Ukrajinu". Istakao je i važnost priključivanja sve većeg broja zemalja sankcijama protiv Rusije.
"Sankcije su veoma efikasne, mnogo efikasnije od sankcijama uvedenih nakon aneksije Krima. Zato svako mora da zna da ove sankcije neće tako lako nestati. Rusija mora da prihvati da ne može da diktira situaciju, već da pregovara sa Ukrajinom i dođe do sporazuma", dodao je on.
Na pitanje nemačkih medija zašto Srbija nije uvela sankcije Rusiji, Vučić je odgovorio:
"Da objasnim, Srbija je nedvosmisleno izrazila stav u UN, osuđujući napad na Ukrajinu. Što se tiče pravne i političke prirode sukoba, stav Srbije je jasan. Što se tiče sankcija, mi imamo drugačiji stav. Kontrapitanje: U čemu je razlika kad neko bez odobrenja UN izvrši agresiju na Srbiju i na Ukrajinu? Došao sam ovako kako bih omogućio proces pristupanja EU. Jasno je ko prihvata sva pravila. Želja svih u Evropi je da se Srbija priključi sankcijama".
Pogledajte kako je izgledao doček kancelara Šolca u Beogradu:
(Mondo)