OPOZICIJA PRED BOJKOTOM IZBORA? Traže izmenu Zakona - dogovor nije postignut, a evo da li je to moguće

Na sastanku vlasti i opozicije o izbornim uslovima nije postignut dogovor jer se nisu usaglasili oko zahteva za spajanje beogradskih i lokalnih izbora

MONDO/Stefan Stojanović

Na Kolegijumu gde se raspravljalo o primeni preporuka ODIHR i izbornim uslovima nije postignut dogovor između vlasti i opozicije, jer se dve strane nisu usaglasile oko zahteva za spajanje beogradskih i lokalnih izbora.

Predstavnici koalicije "Srbija protiv nasilja" poručili su, posle sastanka, da je odbiljen zahtev da se beogradski i lokalni izbori održe istog dana, dok je predsednica Skupštine Ana Brnabić sastanak sumirala porukom da opozicija nije želela ni da razmotri alternativne predloge koje je iznela.

Da li to znači da je opozicija ovim potvrdila bojkot izbora? Na konačnu odluku javnost će sačekati još nekoliko dana, pošto postoji prostor i rok da se do 18. aprila promeni zakon kojim bi se omogućile kako bi se izbori spojili. Krajnji rok je upravo ovaj datum jer, prema zakonu, od dana raspisivanja izbora do dana glasanja ne može proći manje od 45, ali ni više od 60 dana. S tim u vezi, do predložene izmene Zakona o lokalnim izborima moralo bi da dođe najkasnije 45 dana pre 2. juna, dakle do 18. aprila.

Miroslav Aleksić iz Narodnog pokreta Srbije poručio je da su "za sto selo kako bi se rešila politička kriza", ali da do rešenja nisu došli.

"Želeli smo da se izborimo za elementarne izborne uslove, ali vlast nije pristala na to i očigledno da nemaju iskrenu nameru da pomere bilo šta oko izbornih uslova. Oni ne pristaju da se izbori održe u istom danu, u Beogradu i svim drugim lokalnim samoupravama. To su logični zahtevi, a njihova namera je da nastave i u narednom periodu sa fantomskim biračima", rekao je nakon sastanka.

MONDO/Stefan Stojanović 

Ipak, tvrdi da "postoji jiš vremena da se to promeni", misleći na izmenu zakona, za šta je rok 18. april, ukoliko se "svi izbori biti raspisani 2. juna".

Predsednica Skupštine Ana Brnabić, najavila je da će danas raspisati izbore za 2. jun, što je, kako je istakla, zakonska i ustavna obaveza, da budu raspisani do ponoći.

Dok predstavnici opozicije ne odustaju od svojih zahteva, čekaju 18. april i eventualnu promenu zakona, Brnabić je po tom pitanju odlučna – ne želi da kao predsednica Skupštine prvi put u istoriji Srbije pravi nedemokratski presedan kojim mi kao Narodna skupština nekom ograničavamo mandate".

"Mislim da je to duboko opasan presedan koji zadire u demokratske principe. Oko toga nisam spremna da razgovaram, ali sam dala alternativni predlog da danas do ponoći raspišem beogradske izbore za 2. jun. Pristali smo da pomerimo izbore u Beogradu za krajnji mogući zakonski rok, a da sve ostale izbore imamo istog datuma i da se razgovara da ti izbori, koji padaju u julu ili avgustu, budu u septembru ili oktobru", poručila je Brnabić.

MONDO/Stefan Stojanović 

Koji deo zakona je potrebno promeniti?

Zakon o lokalnim izborima, oko kog se spore dve strane, u teoriji je moguće izmeniti, kako bi se beogradski i redovni lokalni izbori održali u istom danu. 

Trenutni zakon propisuje da se izbori raspisuju najmanje 120 dana pre isteka mandata, ali predstavnici određenih političkih koalicija sugerišu da se taj period produži na 150 dana. Ako bi se ta izmena usvojila, omogućilo bi se da se izbori održe istog dana sa beogradskim lokalnim izborima, umesto sedam dana kasnije kako je prvobitno planirano.

Ovo bi omogućilo sinhronizaciju izbora u 88 gradova i opština, uključujući 17 gradskih opština u Beogradu. Tako bi se smanjili troškovi i olakšala organizacija izbora, što podržavaju predstavnici određenih političkih stranaka.

Da bi lokalni izbori u 88 gradova i opština bili održani sedam dana ranije, kad i beogradski, neophodno je da bude izmenjen član 35 Zakona o lokalnim izborima.

Ukoliko bi izmenom tog člana bilo predviđeno da se odluka o raspisivanju izbora može doneti najranije 150 umesto sadašnjih 120 dana, redovni lokalni izbori mogli bi da budu održani 2. juna.

(Mondo.rs/J.N.)