Predizborna prestrojavanja za beogradske izbore koji će biti održani 2. juna, uveliko su počela iako oni još nisu zvanično raspisani. Čekajući ispunjenje ove "protokolarne obaveze" glavni akteri se već bave kalkulacijama – ko će s kim u koaliciju, ko u odvojenim kolonama.

U ovom momentu se čini da će okosnicu kampanje činiti dve liste, Srpska napredna stranka sa koalicionim partnerima i Srbija protiv nasilja, takođe proširena. Među pokretima i strankama još postoji "neodlučnih", koji vagaju hoće li se prikloniti ovim strankama ili će u političku arenu sami.

Da će naprednjaci raditi na "ukrupnjavaju" najavio je i predsednik Aleksandar Vučić, kada je stranačke kolege pozvao da "izađu na izbore u što širem frontu". Sa Srpskom naprednom strankom na izbore će i socijalisti, saznali smo posle sastanka Ivice Dačića i Miloša Vučevića.

Udružene snage naprednjaka i socijalista u ovoj predizbornoj kombinatorici jedino je izvesno što, za sada znamo, mišljenja je i direktor CESID-a, Bojan Klačar i dodao da ostaje da se vidi formalno da li će to biti određena koalicija ili će formirati ranije najavljivani "Pokret za narod i državu" neka vrsta "kišobrana" pod koji će i ostale stranke.

bojan-klačar.jpg
Youtube/Screenshot/Prva 

"I tu ostaje nekoliko nedoumica, recimo da li je saradnja SNS-SPS ograničena samo na Beograd ili će biti proširena na lokalne izbore, da li će doneti odluku gde će se selektovati opštine gde će zajedno a gde ne... Meni se čini da je Beograd izvestan, a druge lok samouprave negde u drugom planu", rekao je Klačar za Mondo.

Opozicija (ne)odlučna

Što se opozicije tiče, "sve opcije su na stolu", rekao je Miroslav Aleksić, lider Narodnog pokreta Srbije. Međutim, pre mešanja karata, meću opozicionim strankama postoji dilema treba li na izbore uopšte izaći, ukoliko vlast ne ispuni preporuke iz izveštaja ODIHR-a, jer ukoliko se ništa od izbornih uslova ne promeni, ponoviće se decembarski scenario.

"Bez ispunjena preporuka ODIHR-a, bez revizije biračkog spiska u kojoj bi učestvovali i predstavnici opozicije i civilnog sektora, poput organizacije CRTA, bez RTS-a i medija koji će se otvoriti i za ravnomernu zastupljenost parlamentarne opozicije, bez smanjenja pritiska na birače u javno sektoru, izbora neće biti," saglasna je i Marinika Tepić.

Ukoliko se steknu uslovi, opozicija ima, za sada, nekoliko opcija za grupisanje. Radomir Lazović, poslanik Zeleno-levog fronta, predlaže izlazak u dve kolone dok predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas smatra da na nove beogradske izbore treba izaći "u formi saveza svih koji su za promene".

radomir-lazović-skupština-stefan-stojanović-1.jpg
MONDO/Stefan Stojanović 

"Taj savez bi činile sve stranke koje su deo koalicije Srbija protiv nasilja i koalicije NADA, ali i sve druge stranke za koje smo svi sigurni da su opozicija ovom režimu", naveo je Đilas, a saopštila SSP.

Osim izjava lidera dela opozicije koji sugerišu da je bojkot izbora moguć, činjenica da njihova kampanja još ne postoji, već se sve svodi na tome da izvrše pritisak na vladajuću stranku, stavlja veliki znak pitanja o učešću u trci 2. juna, smatra Klačar.

"Na toj strani ostaju i te ključne odluke, da li će nastupiti u koaliciji sa novim DSS-om. Meni se čini da te koalicije neće biti, zbog straha od odbijanja birača. Za očekivati je da će se pojaviti kao učesnici Branimir Nestorović, videćemo i sa kim. Pojaviće se i drugi pokret, deo otcepljenog pokreta MI - Glas naroda", dodao je.

Ako je suditi po njihovim dosadašnjim izjavama, na pomen jedne kolone Jovanović odgovara sa "o tom potom" dok deo pokreta "Mi - Glas naroda" koji se odvojio od Nestorovića i već odbijao saradnju sa SNS, ali i opozicijom, "sumnja da će ići u koalicije ali pošto nisu o tome još govorili, nema konačne odluke".

"Realno je za očekivati i saradnju između izbornih "gubitnika iz decembra" (stranaka ispod cenzusa), a to ce biti koalicija desnog centra. Deluje za sada da saradnju mogu napraviti Narodna stranka i Dosta je bilo, ali i neko od partnera. Deluje da će desnicu popunjavati Nestorović i otcepljeni deo pokreta "MI" kao i koalicija okupljena oko Narodne stranke, dok će se oko malo umerenije grupisati Miloš Jovanović i novi DSS", rekao nam je Klačar.

(Mondo.rs/J.N.)