"MAGIČNI" BROJ 12 ADUT SRBIJE UOČI GLASANJA O PRIJEMU KOSOVA U SAVET EVROPE: Čeka se konačna odluka, odbrojavanje počelo

Odbor za pravna pitanja i ljudska prava Parlamentarne skupštine podržao je juče nacrt o članstvu Prištine u Savet Evrope. Danas sledi glasanje u Parlamentarnoj skupštini

shutterstock/Alexandros Michailidis/Tatohra

Priština je došla na sam prag Saveta Evrope, a današnja sednica mogla bi biti "pretposlednja prepreka". Od ulaska u ovu organizaciju, uprkos kršenju međunarodnog prava, deli je glasanje "za" dve trećine poslanika Parlamentarne skupštine SE.

Prema objavljenoj satnici, sednica počinje u 16.30, a oko 20 časova trebalo bi da se zna konačna odluka, da li je Parlamentarna skupština Saveta Evrope podržala predlog za prijem Prištine.

Prema složenim pravilima procedure, delegacija Srbije će moći da zatraži glasanje o kvorumu i ukoliko dobije podršku, biće neophodno da bar stotinu od ukupno 300 poslanika iz 46 zemalja članica Saveta Evrope bude prisutno u sali u trenutku glasanja.

Dan ranije srpska delegacija podnela je 10 amandmana kojim je tražila, između ostalog, odlaganje prijema Kosova u ovu organizaciju kao i da formiranje ZSO bude predpristupni uslov. Ipak, Odbor za politička pitanja i demokratiju PS SE glasao je protiv svih, kao i onih koje su predložili članovi italijanske delegacije i jedan član delegacije Mađarske i najavila ulaganje prigovora.

Šansa Srbije u "magičnom" broju 12?

Među članicama SE nalazi se 12 koje priznaju nezavisnost Kosova - Azerbejdžan, BiH, Grčka, Gruzija, Jermenija, Kipar, Moldavija, Rumunija, Slovačka, Srbija, Španija i Ukrajina. I, upravo u tome "leži" razlog za optimizam, smatraju stručnjaci. Uz ovu "magičnu brojku", stoji i činjenica da postoje članice koje Kosovo priznaju, ali insistiraju na ispunjavanju obaveza iz Briselskog sporazuma i formiranje Zajednice srpskih opština, što je Priština do sada uporno izbegavala da učini.

Printscreen/Youtube/Council of Europe 

"Znamo da mnoge članice insistiraju da se implementira zajednica kao preduslov za članstvo i umesto da dižemo ruke i govorimo da želimo da napustimo, mislim da je mudrije lobirati i objašnjavati članicama SE koliki je značaj ZSO, aili i opasnost daljih migracionih talasa Srba sa Kosova usled sve nepovoljnijih uslova za život. Mislim da na taj način imamo potencijala da pridobijemo dodatne saveznike. Ne verujemo da te države mogu da glasaju protiv Kosova, pošto ga već priznaju, ali možemo bar da utičemo da se odluka u dovoljnoj meri odloži, da kupimo sebi dovoljno vremena tokom kojeg bismo mogli očekivati uspostavljanje ZSO", rekao je Strahinja Subotić u ranijoj izjavi za naš portal.

U prilog njegovoj izjavi ide i poruka Ministarstva spoljnih poslova Španije, koje je potvrdilo da će ta zemlja zadržati svoju poziciju prema Prištini, odnosno da će biti protiv prijema.

"Što se tiče Komiteta ministara, gde je izneta pozicija Španije, ono što možemo da kažemo jeste da Španija ostaje pri svom stavu o Kosovu", kaže se u odgovoru, u kojem uz Kosovo stoji fusnota.

Ipak, čvrst stav o statusu Kosova ne mora da znači garantovano glasanje protiv prijema, smatraju analitičari, navodeći primer Ukrajine, čiji će predstavnici imati "slobodno glasanje", koje mogu i druge zemlje da slede. "Problem" za Beograd mogu stvoriti uzdržani glasovi, što bi otvorilo put ka zelenom svetlu za Prištinu, ali je i dalje jača nada u one koji Kosovo ne priznaju kao državu.

Šta piše u odbijenim amandmanima?

Srpska delegacija podnela je niz amandmana na tekst o kojem će se danas razgovarati. Amandmanom devet se tekst menja tako što bi Skupština od Komiteta ministara tražila da odloži odluku o zahtevu za članstvom Kosova.

"Skupština stoga preporučuje Komitetu ministara da odloži odluku o zahtevu za članstvo dok Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija konačno ne utvrdi ili odobri status Kosova i Metohije", piše u predloženom amandmanu koji su podneli članovi srpske delegacije.

Amandmanom 14, predlaže se da piše da se Kosovo pozove u članstvo „čim budu sprovedeni svi članovi Briselskog i Ohridskog sporazuma, uključujući i osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom“.

Osim amndmanima za izmenu teksta kojim se predlaže članstvo Kosova u SE, predstavnici Srbije članicama SE pokušaće da iznesu i argumente zašto do toga ne treba sada da dođe.

(Mondo.rs)