ZA KLEOPATRINU ČESMU KAŽU DA LEČI DVE NAJČEŠĆE BOLESTI: Nalazi se kod Sopota uz veliku svetinju koju posećuju vernici

Kleopatrina česma krije potresnu priču, o ćerki kneza Aleksandra Karađorđevića i kneginje Perside, po kojoj je i nazvana

Mondo/Danijela Stojšin

U Nemenikućama, nedaleko od Sopota, nalazi se crkva Svetih apostola Petra i Pavla, u čijoj porti ćete zateći veliki broj vernika u bilo koje doba dana i godine da je posetite. Jedan od razloga je nadaleko poznata čudotvorna Kleopatrina česma, za koju se veruje da uspešno otklanja pesak i kamen iz žuči i bubrega, a priča kaže da je dragocena u borbi protiv gojaznosti.

Legenda kaže, a narod veruje ili bar misli "ne može da škodi", svedoče oni koji su posetili ovu svetinju.

Ova čudotvorna česma krije potresnu priču, o ćerki kneza Aleksandra Karađorđevića i kneginje Perside, po kojoj je i nazvana. Lepa Kleopatra umrla je mlada 1855. godine. Njeno telo je na putu iz Beograda za Topolu ostavljeno preko noći u staroj crkvi Vavedenja Presvete Bogorodice. Devojke su u toku noći izatkale pokrov za princezu a ožalošćena kneginja je dotadašnji, svileni poklonila nemenikućkoj crkvi gde se i danas čuva. U znak zahvalnosti knez Aleksandar je u crkvenoj porti izgradio česmu koja je bila u upotrebi vek i po.

Ponovo je obnovljena i vraćena u upotrebu 1997. godine na inicijativu sveštenika nemenikućke crkve, jereja Ljubiše Smiljković. Majstor Petar Komazec je izgradio česmu po uzoru na onu izgrađenu 142 godine ranije. Voda je dovedena sa izvora Orovac koji je oko jedan kilometar udaljen od česme.

Narod veruje u lekovitost izvora

Narod u ovom kraju je oduvek verovao da je voda sa ovog izvora lekovita, a kako se priča širila tako su i ljudi iz svih krajeva Srbije počeli da dolaze.

Ima onih koji se zaklinju da im je kao rukom odnela kamen iz bubrega, prepričava se priča jedne dame koja kaže da je zahvaljujući vodi smršala, jer je “tajna u tome što voda čisti od otrova i svega što ne valja”.

Da li su u pitanju preuveličane price, za sada niko ne tvrdi sa sigurnošću. Ono što se zasigurno zna jeste da je voda bakteriološki ispravna I to niko ne spori, jer je prošla proveru.

Zanimljiv život princeze Kleopatre

Kleopatra Karađorđević bila je drugo dete kneza Aleksandra Karađorđevića i kneginje Perside, sestra kralja Petra I. Rođena je 1835. godine u Vlaškoj. U Srbiju su došli oktobra 1839. kada je njen otac, Karađorđev sin, postao ađutant kneza Mihaila Obrenovića.

Kleopatra je odrastala sa dve godine starijom sestrom Poleksijom za koju je bila veoma vezana. Na preporuku Ilije Garašanina i Jovana Hadžića Kleopatri i Poleksiji je za privatnog učitelja izabrao Matiju Bana, jednog od najučenijih dubrovačkih Srba koji je zbog toga specijalno iz Carigrada doputovao u Srbiju.

I tako je princeza Kleopatra postala jedna od najučenijih žena tog doba u Srbiji. Savremenici su pričali da je bila veoma lepa, ali tiha i povučena.

Češki kompozitor i pijanista Alojz Kalauz koji je tih godina boravio u Beogradu, za Kleopatrin 15. rođendan je komponovao pesmu "Što se bore misli moje" na reči koje je napisao knez Mihailo Obrenović.

Kleopatra se 1855. godine udala za Milana Petronijevića, sina uglednog srpskog političara i bivšeg predsednika vlade Avrama Petronijevića, iako se naširoko pričalo o tome da između nje i kneza Mihaila postojale simpatije ili čak i ljubav koja bi mogla da zauvek pomiri dinastije Karađorđevića i Obrenovića.

(Mondo.rs)