Nedavno je Tajland zapretio da će tužiti Facebook zbog snimka i fotografija objavljenih na toj društvenoj mreži na kojima se vidi kontroverzni kralj Tajlanda u tržnom centru u Nemačkoj, obučen u top, piše britanski tabloid Dejli mejl.
Snimak i fotografije na kojima se vidi kralj Maha Vadžiralongkorn kako se sa ženom šeta tržnim centrom u Minhenu u Nemačkoj objavljene su i deljene na Facebooku.
Nije jasno kako će policija identifikovati one koji su videli zabranjeni sadržaj. Vlast, po zakonu, mora internet provajdere da pita za saradnju.
Tajland, koji ima policijsku jedinicu za suzbijanje tehnološkog kriminala, prethodno je upozorio korisnike interneta da bi mogli da se suoče sa sudskim postupkom zbog lajkovanja ili deljenja sadržaja.
"Policijska jedinica će odlučivati da li je pregledanjem ilegalnog sadržaja prekršen zakon ili ne. Vlast će tražiti od ljudi da sarađuju i ne gledaju ilegalan sardržaj", rekao je zamenik portparola policije general-major Songpol Vatanačai.
Monarhija je moćna i široko poštovana institucija u Tajlandu. Kralj Bumibol Adulajdej, koji je prošle godine umro u 88. godini, bio je voljen i neki su ga smatrali polubožanstvom.
Njegov sin, kralj Maha Vadžiralongkorn, nasledio je tron u decembru.
Član 112 tajlandskog krivičnog zakona propisuje kaznu do 15 godina zatvora za uvredu kralja, kraljice, naslednika ili regenta, a ako je naneto više uvreda, onda po 15 godina za svaku.
Grupe za zaštitu ljudskih prava su od puča 22. maja 2014. godine, optuživale huntu na Tajlandu da koristi taj zakon kako bi ućutkala kritičare i da ga tumači preširoko.
Vojna vlada je takođe pokušala da pritisne servise za poruke i društvene mreže, uključujući i Facebook, da uklone kritički sadržaj na račun monarhije.
Čak i opisivanje tog sadržaja može da bude krivično po zakonu o uvredi vladara. Medijima u Tajlandu, uključujući i Rojters, zakonom je ograničeno ono o čemu mogu da javljaju.
Vlast je nedavno upozorila Facebook da skloni uvredljiv materijal ili će se suočiti sa pravnim posledicama.
Korisnici interneta su upozoreni da će se takođe suočiti sa pravnim posledicama ako budu lajkovali ili šerovali sadržaj kritičan prema monarhiji.
"Agresija se popela na viši nivo jer se sada čak i gledanje posmatra kao krivično delo, iako ne postoji zakon kojim je kriminalizovano gledanje materijala uvredljivog za monarhiju", rekao je Sunai Pasuk, istraživač u organizaciji Hjuman rajts voč.
"To pokazuje rešenost vlasti da idu i dalje od granica zakona. Može se dogoditi da neko bude kažnjen za primer", rekao je Sunai.
"Policija u praksi mora da pokaže svoje dokaze da bi tražila uvid u podatke o internet saobraćaju", kaže Morakot Kultamjotin, predsednik Udruženja internet provajdera.
Prema tajlandskom zakonu o kompjuterskom kriminalu, vlast mora imati osnov za sumnju da je krivično delo počinjeno da bi dobila podatke o korisniku.
Zakon propisuje i da internet provajder mora da čuva podatke 90 dana.
------------------------
Aplikacija MONDA ponovo na Google Play Store!PREUZMITE JE!
"Zašto navijači Crvene zvezde to rade?": NBA as tražio objašnjenje, jedan detalj mu nije jasan
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi