Wikileaks je napomenuo da može da potvrdi autentičnost samo 21.000 mejlova (nazvanih "Makronliks"), ali smatra da je "i velika većina ostalih mejlova autentična", prenose francuski mediji.

Kako je preneo AP, ti mejlovi su objavljeni na sajtu Wikileaksa, a reč je o poslatim i primljenim mejlovima u periodu od 20. marta 2009. do 24. aprila 2017. godine.

Mejlovi su objavljeni na internetu uoči drugog kruga predsedničkih izbora, koji su održani 7. maja, ali su do sada bili teško dostupni, pa je Wikileaks dodao pretraživač koji ih je učinio dostupnijim.

Makronova partija Republika u pokretu saopštila je da je reč o "istim onim dokumentima koji su hakovani u operaciji organizovanoj 5. maja", te da je Wikileaks samo preuzeo odgovornost za "operaciju destabilizacije organizovane u maju".

Ova stranka je pozvala na oprez u pogledu prirode objavljenih mejlova, dodajući da je hakerska operacija dovela do objavljivanja velikog broja lažnih informacija uz autentična dokumenta vezana na unutrašnji rad stranke.

Republika u pokretu je, takođe, najavila da će obavestiti javnog tužioca o novom objavljivanju podataka u okviru tužbe koju je već podnela zbog "nedozvoljenog pristupanja i izvlačenja podataka, kao i zadiranja u tajnu prepisku i uzurpiranja identiteta".

Objavljivanje jednog broja mejlova samo dva dana pre drugog kruga predsedničkih izbora u Francuskoj, na kojima je Makron pobedio liderku krajnje desnice Marin Le Pen, izazvalo je veliku pometnju, ali za razliku od "curenja" mejlova koji su potresli američku predsedničku trku 2016, u Francuskoj to nije imalo velikog uticaja, konstatuje američka agencija.

WikiLeaks objavio Obamine mejlove