Eksplozija se dogodila u mestu Bidnija, blizu Moste, neposredno pošto je napustila svoju kuću, navodi se u izveštajima.
Detonacija je bila toliko snažna da je vozilo bačeno u obližnje polje, prenela je agencija Frans pres.
Novinarku i blogerku Dafne Karuanu Galiciju portal Politiko je opisao kao "Vikiliks ženu" jer je njeno delovanje izazivalo reagovanja slična onima do kakvih dovodi i rad te medijske organizacije.
Njeni blogovi su bili "trn u oku" i vladi i uticajnim figurama iz podzemlja u najmanjoj državi članici EU, a privlačili su više čitalaca nego svi drugi listovi na Malti, navodi "Gardijan".
Svojim najnovijim otkrićima, ona je uprla prstom u premijera Džozefa Muskata i dvojicu njegovih najbližih saradnika, dovodeći u vezu of-šor kompanije, s kojima su njih trojica povezana, sa prodajom malteških pasoša i isplatom od vlade Azerbejdžana.
Ova novinarka, koja je tvrdila da nije pripadala nijednoj političkoj stranci, bavila se dugačkim nizom tema - od pranja novca uz bankarske olakšice, do veza između malteške onlajn kockarske industrije i mafije.
U protekle dve godine se u izveštajima pretežno fokusirala na otkrića takozvanih "panamskih papira", odnosno 11,5 miliona dokumenata procurelih iz interne baze podataka čevrte najveće of šor pravne firme u svetu, "Mosak Fonseka".
Ranije ove godine, u vreme kada je Malta predsedavala EU, njena otkrića su izazvala veliku zabrinutost u Briselu, navodi londonski list.
Karuana Galicija, 53, sarađivala je sa više malteških medija, a pre svega je bila poznata po blogu u kome je otkrila više korupcionaških afera. U svom poslednjem blogu, objavljenom sat vremena pre ubistva, Karuana Galicija je ponovila navode da je Muskatov šef kabineta bio lopov, koji je iskoristio svoj uticaj da se obogati, i napisala da su "lopovi svugde, a situacija je očajna".
Ubijena novinarka ostavila je iza sebe supruga i tri sina.
Malteški premijer Džozef Muskat je na konferenciji za štampu sazvanoj posle tog zločina osudio "varvarski napad", i naredio bezbednosnim snagama da upotrebe sva raspoloživa sredstva da se počinioci privedu pravdi.
"Ono što se danas desilo je neprihvatljivo na više nivoa. Danas je crni dan za našu demokratiju i slobodu izražavanja", rekao je Muskat i pozvao ostrvo na jedinstvo.
Početkom juna Muskatova laburistička partija, koja je na vlasti od 2013. godine, ubedljivo je pobedila na prevremenim parlamentarnim izborima sazvanim posle niza skandala u kojima su bili umešani premijerovi bliski saradnici i čak i supruga zbog otrkića u kojima je Karuana Galicija igrala centralnu ulogu.
"Svako zna da je Karuana Galicija bila moj oštri kritičar, politički i lično", rekao je Muskat i naglasio da ne može biti "opravdanja na bilo koji način" za takvo delovanje, preneo je BBC.
Ministar energetike, šef kabineta premijera Muskata pa i njegova supruga osumnjičeni su da imaju ofšor račune koji su otkriveni u okviru skandala oko Panamskih dokumenata.
Muskat je kategorički demantovao optužbe i obećao da će podneti ostavku ukoliko se pokaže da su tačne.
OEBS TRAŽI TRANSPARENTNU ISTRAGU
Predstavnik OEBS-a za slobodu medija Arlem Dezir izjavio je da je šokiran ubistvom novinarke Dafne Karuana Galicija i apelovao na malteške vlasti da obave brzu i transparentnu istragu o tom slučaju.
"Veoma sam iznenađen i uznemiren ubistvom Dafne Katuana Galicije. Bila je žestok, nezavisan i hrabar istraživački novinar, neumorna u njenim naporima da otkrije priče koje su u javnom interesu. Izražavam najdublje saučešće porodici", rekao je Dezir.
On je dodao da ne samo njena porodica, već i ceo svet moraju da znaju ko je odgovoran za njenu smrt.
Kako se navodi u saopštenju OEBS, Dezir je u toku dana razgovarao sa premijerom Malte Džozefom Muskatom povodom tog slučaja i naveo da će pratiti tok istrage.
"Ućutkivanje novinara ubijanjem je neprihvatljivo. Vlasti moraju da otkriju i krivično gone odgovorne", rekao je Dezir.
Nijedna grupa niti pojedinac za sada nisu preuzeli odgovornost za napad na poznatu maltešku novinarku.
"Gardijan" navodi da je na Malti proteklih godina bilo više ubistava automobilom-bombom i da, iako počinioci nisu identifikovani, veruje se da je nasilje povezano sa sporovima između kriminalnih gangova, a da se nijedno od tih ubistava ne smatra politički motivisanim.
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!