Svrgnuti katalonski lider Karles Pudždemon izjavio je danas da su regionalni izbori koji se održavaju u Kataloniji "od izuzetne važnosti" za povratak normalnosti u taj region, a nakon što je španska vlada preuzela kontrolu nad njim, jer je katalonski parlament usvojio jednoglasnu deklaraciju o nezavisnosti.

Pudždemon se putem Twittera zahvalio 18-godišnjoj devojci, koja je u njegovo ime priložila glasački listić u gradu nedaleko od Barselone, jer on sam ne može da glasa iz Belgije, gde se nalazi duže vreme zbog pretnji iz Madrida da će biti uhapšen, prenosi AP.

Bivši katalonski potpredsednik Oriol Žunkeres glasao je u zatvoru nedaleko od Madrida, dok je Pudždemonova žena glasala u gradu blizu porodične rezidencije.

Pudždemon je novinarima u Briselu rekao da će "iz rezultata doći formula za oporavak demokratije". "Nije normalno da se održavaju izbori dok su kandidati u zatvoru ili u egzilu", rekao je Pudždemon.

Bivši katalonski lider pobegao je u Belgiju nakon što su ga centralne vlasti smenile, a ostali članovi njegove vlade su uhapšeni.

Prethodno su španski medijiobjavili da će Pudždemon biti uhapšen onog momenta kada kroči u Španiju, piše list "Pais".

Zbog toga je, u slučaju da Pudždemon pokuša da se vrati u zemlju, pojačan broj policijskih službenika na graničnom prelazu između Španije, na prostoru Katalonije, i Francuske, navodi list.

Španska vlada tražila je podršku Francuske, tako da će ta zemlja predati bivšeg premijera Španiji "za sat vremena", ako bude uhapšen u toj zemlji, prenosi "Pais".

Biračka mesta u Kataloniji otvorena su u 9 sati, trebalo bi da budu otvorena do 20 sati, a izbore obezbeđuje 13.000 policajaca, što je 5.000 više nego obično.

Građani Katalonije na regionalnim izborima, izazvanim raspuštanjem parlamenta i uvođenjem prinudne uprave nakon nelegalnog referenduma na kojem su glasali "Za" otcepljenje od Madrida, ponovo odlučuju da li će podržati stranke koje su za nezavisnost.

Ankete pokazuju da su Katalonci podeljeni otprilike po pola na one koji su za nezavisnost i ne koji su za ostanak u Španiji. Analitičari su naveli da postoji i neizvesnost o odzivu birača, pošto je četvrtina glasačkog tela još neodlučna.

List "Pais" je preneo da je porasla popularnost liberalne stranke "Sijudadanos" (Građani) koja se zalaže za autonomiju Katalonije u okviru Španije i za ostanak Španije u EU, koja bi mogla da osvoji oko 23 odsto glasova.

Katalonija je 1. oktobra održala referendum o nezavisnosti uprkos protivljenju centralne vlasti u Madridu, a potom je 27. oktobra proglasila nezavisnost zbog čega je vlada premijera Španije Mariana Rahoja suspendovala autonomiju tog regiona, smenila njegovu vladu i raspustila parlament.

Nije vredno robije? Katalonci "priznaju Madrid"

Protiv Pudždemona i još četvorice zvaničnika njegove smenjene vlade bila je izdata, a zatim povučena španska međunarodna poternica. Protiv 18 kandidata koalicije za nezavisnost Katalonije vode se krivični postupci zbog pokušaja separatizma i preti im do 15 godina zatvora, a tri kandidata su u pritvoru.

Katalonija koja je 2014. godine imala neobavezujuće glasanje o nezavisnosti, jedan je od 17 autonomnih regiona Španije. Po Ustavu Španije iz 1978. godine, zvanično je kao "istorijska nacija" priznata u Katalonskom autonomnom statutu iz 1979. godine.