Sud u Parizu bi na proleće mogao da okonča istragu o napadima, a prema poslednjim saznanjima pariskog lista "Mond", glavne smernice organizovanja napada su otkrivene, međutim i dalje ostaju neke nerazjašnjene tačke.

Jednja od njih je kako su u poslednjem trenutku, kako se navodi u nekim spisima, napadači na list "Šarli ebdo", braća Šerif i Said Kuaši s jedne strane, i Amedi Kulibali, napadač na jevrejsku prodavnicu, pripremili svoje akcije.

Tokom istrage je ispitano nekoliko osumnjičenih koji su napadačima mogli da nabave oružje, prevoz i novac, ali se još ne zna da li su ti ljudi znali kakvi se napadi pripremaju, naveo je Mond.

Braća Kuaši su 7. januara 2015. godine upali u redakciju sataričnog lista gde su ubili 11 poznatih novinara i karikaturista uzvikujući da su "osvetli proroka (Muhameda)".

Među žrtvama su bili čuveni karikaturisti koji su se potpisivali nadimcima, Kabi, Volinski, Onore i Tinju, kao i bivši direktor redakcije lista Bernar Maris.

Dan posle tog napada, Amedi Kulibali ubio je jednu policajku u predgrađu Pariza, a 9. januara je ubio četiri muškarca koje je uzeo kao taoce u jevrejskoj samoposluzi u Parizu.

U Francuskoj je 7. januara 2015. godine počeo talas napada džihadista bez presedana u toj zemlji gde je stradala 241 osoba.

Šarli Ebdo: Hvala, ali ne molite se za nas

Deset meseci posle napada 7. i 9. januara, dogodio se drugi, još veći teroristički napad u Parizu, 13. novembra kada je poginulo 130, a više od 350 osoba povređeno.

Nikakva zvanična komemoracija nije najavljena za obeležavanje tri godine od napada na redakciju "Šarlija", ali su neke organzacije za zaštitu slobode izražavanja najavile skupove sa sloganom "Ja sam i dalje Šarli" (Toujours Charlie). Posle napada na redakciju lista, širom sveta su se pojavili slogani podrške "Ja sam Šarli" (Je suis Charlie).

Međutim, uprkos napadu i povremenim anonimnim pretnjama, "Šarli ebdo" je nastavio sa satirom i kritikom društva insistirajući da nema tabue i da se treba svemu smejati.