Slušaj vest

Vojska Vladimira Putina suočava se s velikom potrebom za novim regrutima. Kao rezultat toga, moskovska policija sada sprovodi agresivne akcije, privodeći mlade muškarce iz metroa, automobila i domova radi mobilizacije. Jedan od tih mladih ljudi je i "Vlad", čiji je identitet zaštićen, kojeg je policajac zaustavio na podzemnoj železničkoj stanici.

Njega su optužili za izbegavanje vojne dužnosti, te je odveden u policijsku stanicu gde je zadržan tri sata. Svoju priču odlučio je da podeli nemačkom časopisu "Spiegel". Vlad je identifikovan pomoću softvera za prepoznavanje lica na kamerama moskovskog metroa. Ova tehnologija, obično rezervisana za filmove, sada se u Rusiji intenzivno koristi za lociranje osumnjičenih kriminalaca, kritičara režima i potencijalnih vojnih begunaca.

Iako se vlastima žalio na svoje loše zdravstveno stanje, planirali su da ga odvedu u regrutni centar. Međutim, zbog vrtoglavice, policajci su ipak odustali i pozvali hitnu pomoć.

Za privođenje koriste i elektrošokere

Vlad koji boluje od šizofrenije, zapravo je proglašen nesposobnim za vojnu službu. Međutim, u trećoj godini rata u Ukrajini, ruska vojska očajnički treba novu snagu. Putinov režim planira da mobilizuje 283.000 mladića, s tendencijom godišnjeg povećanja. Od početka "specijalne operacije", provere muškaraca vojnog uzrasta postale su rutina u Moskvi, ali su nedavno postale brutalnije.

Na društvenim mrežama postoje snimci na kojima se vidi naslino privođenju u toku kog koriste i elektrošokere. Organizacije za ljudska prava izveštavaju o više od 200 takvih incidenata u oktobru i novembru, što je značajan porast u odnosu na prethodnu godinu. Mnogi slučajevi ostaju neprijavljeni zbog straha, piše Večernji.

"Na mlade muškarce se vodi doslovno lov", kaže Aleksej Tabalov, vođa pokreta "Škola za regrute".

Ova organizacija za ljudska prava informiše o pravima onih koji ne žele u vojsku. Moskva, koja je dugo nakon početka rata bila mesto gde državni aparat nije previše opterećivao građane ratom i vojskom kako bi izbegao nove demonstracije, sada se pretvorila u "probu zonu", kaže pravnik Tabalov.

Gradonačelnik Sergej Sobjanin, prema njegovim rečima, želi da dokaže da može posebno učinkovito da organizuje mobilizaciju vojnika. Gradska uprava, vojska i policija usko sarađuju kako bi ispunili kvote koje postavlja vojni vrh. Nekad su u gradu postojale brojne lokacije gde su komisije procenjivale vojnu sposobnost muškaraca. Danas je taj proces centraliziran u jednom mobilizacijskom centru. Odatle se regruti upućuju na vojni zbor, a potom u svoje jedinice.

Tabalov za "Spiegel" ističe česte propuste, poput regrutacije muškaraca s hroničnim oboljenjima. On predviđa da bi i druge regije mogle da usvoje ovaj strogi moskovski model, s obzirom na to da je glavni grad tradicionalno uzor ostatku zemlje. Već se beleže slične policijske akcije u drugim gradovima poput Čeljabinska i Sankt Peterburga.

Proglasili ga vojno sposobnim i pored šizofrenije

Vlad, koji je s nemačkim novinarima komuniciramo preko telefona, tvrdi da je njegovo iskustvo bilo čista samovolja vlasti. Dijagnostikovana mu je šizofrenija, ozbiljan mentalni poremećaj koji izaziva halucinacije, nagle promene raspoloženja i suicidalne misli. Uprskos opsežnoj medicinskoj dokumentaciji koju je predočio "Spiegelu", vojna komisija ga je, proglasila "sposobnim za vojnu službu uz manja ograničenja".

On je tada podneo tužbu protiv odluke komisije. Nakon što je sud odbacio njegov zahtev, uložio je žalbu. Vlad je postao meta potrage moskovskih vlasti, zbog čega se ne osuđuje da napusti svoj stan na severu grada.

Šalju mu preteće poruke

"Dezerter! Izbegavate vojnu dužnost. Neodazivanje na vojni poziv će rezultovati kaznenim progonom", samo su neke od poruka koje Vlad dobija.

Advokat Tabalov opisuje ovu situaciju kao prisilnu mobilizaciju u kojoj država svesno krši zakone.

"Putin je celu zemlju podredio ratu u Ukrajini, a vlastima je naređeno da preduzmu sve za vojni uspeh. Vojna obuka, koja je nekad bila rutinska, sada traje godinu dana i uključuje intenzivnu obuku s oružjem, nakon čega sledi aktivna služba", istakao je.

Bogdana majka nagovora na predaju

Još jedan Rus, po imenu Bogdan, odlučan je u nameri da izbegne regrutiranje pod svaku cenu. Protivi se ruskoj invaziji na Ukrajinu i traži anonimnost. Da bi se novinari "Spiegela" susreli s Bogdanom, putuju sat vremena autom zapadno od Moskve. Skriva se u malom mestu, izbegavajući vlasti i nadzorne kamere. Čak ni njegova majka ne zna njegovu lokaciju.

Policija je njegov majku već četiri puta posetila u Moskvi, gde je Bogdan službeno prijavljen.

Preneli su mu pretnju:

"Pronaći ćemo te, dezerterčino, i privesti pravdi".

Majka ga nagovara na predaju, smatrajući otpor uzaludnim. Ona podržava rat.

"Svi su ogorčeni i očajni", kaže Bogdan i tvrdi da pati od hronične hipertenzije, navodeći simptome i pokazujući medicinsku dokumentaciju.

Nedavno je hospitalizovan, ali uprkos tome proglašen je sposobnim za vojsku. Iako je osporio odluku, izgubio je slučaj. Zatražio je ponovnu procenu i mogućnost civilne službe. Sada je i sam tražena osoba. Opisuje kako je prvo odlazio na posao u Moskvi, sakrivajući se od nadzornih kamera. Pri svakom susretu s policijom, pokušavao je da pobegne. Pritisak ga je iscrpljivao.

"Država me tera u ilegalu, dok je ona ta koja krši zakon", rekao je on.

Bogdan i Vlad planiraju da ostanu sakriveni do kraja godine, kada se bude završio talas mobilizacije. Vlad traži pravnu pomoć, dok Bogdan ima finansijske brige. Radeći od kuće za poslodavca nepoznatog vlastima, prima tek petinu svoje uobičajene plate. Svestan da takva situacija nije održiva, razmišlja o da ode kod prijatelja koji živi na istoku zemlje.

Međutim, nova mobilizacija započinje već 1. aprila.

BONUS VIDEO: 

Kurir televizija Evo u kojim scenarijima Rusija može da odgovori nuklearnim naoružanjem

(Blic/MONDO/Ivana Vlajković)