Prema mišljenju eksperta Sebastijena Roblena najbrži od ova tri tenka, koji nisu najnovije verzije i tehnološka čuda već su u redovnom sastavu, je najnoviji kineski "tip (type) 99“. Ovo oklopno vozilo na asfaltnom putu može da dostigne 80 kilometara na sat, dok "t-90" (u izvoznoj verziji MS za Indiju) dostiže brzinu od 72 kilometra na sat, a "abrams“ tek 68.

Čuveni američki tenk uz to ima i "najžedniji" agregat, pa može da pređe samo 390 kilometara bez dosipanja goriva. Konkurenti s mogu da pređu više od 480 kilometara.

Ni težina "abramsa“ ne može da se smatra njegovom prednošću, jer predstavlja logističku noćnu moru za prevoz i pomeranje do bojišta.

Armate će biti tenkovi-dronovi

Ali, "abrams" ne bi bio to što jeste da nema očigledne prednosti. Granate iz 120-mm topovske cevi, a pogotovo municijom "m829" s uranijumskim jezgrom, mogu da probiju 15% do 20% deblji oklop od 125mm oruđa "t-90" i "tip 99“. Mada, tu je i novija ruska municija s vrhom od volframa (engl. tungsten), tako da ni "abrams" nije siguran na kraćoj distanci.

Događa se i Nemcima: Tenkovi ne rade, nema delova

Ruski tenk T-90 (MC) opremljen je sistemom za zaštitu "relikt“, koji je poboljšan optičkim nišanom i moćnijim motorom, zbog čega predstavlja ozbiljnu konkurenciju američkom i kineskom vozilu, zaključuje analitičar.

BRAVO: Srpski tenkista najbolji u Moskvi

"U celini gledano, ’abramsi‘, uz izvesne ograde, imaju najveći vatreni kapacitet, dok su vozila ’tip 99‘, verovatno, najbolje zaštićena svojim višenamenskim sistemima. Oni su i brži i imaju veći prečnik dejstava", smatra Roblen.

Ipak, veliko je pitanje je da li će se oni ikad sresti na bojištu i oprobati "cev na cev".

Američki i ruski tenk bi još i mogli, kao i ruski i kineski, ali Kinezi svoj još nisu prodali nijednoj stranoj sili. Najbliže bi mogli "Amerikancima" biti na 180 kilometra, ako SAD prodaju "abramse" Tajvanu, koji ih želi.