• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ruske trupe i dalje blokiraju ulaz u Gori

Ruske trupe nastavljaju da blokiraju prilaz strateški ključnom gradu Goriju u Gruziji. Medvedev nagradio učesnike operacije u Južnoj osetiji. Sakašvil protiv pregovora sa Putinom, traži posredstvo UN. Organizacija "Hjuman rajts voč" saopštila da je Rusija koristila kasetne bombe protiv civila.

Ruske trupe nastavljaju da blokiraju prilaz strateški ključnom gradu Goriju u Gruziji, produbljujući tako sumnje u poštovanje sporazuma o njihovom povlačenju.

Prema sporazumu o prekidu vatre, ruske snage treba da se povuku na pozicije na kojima su bile pre nego što su prošlog četvrtka počele borbe u Južnoj Osetiji.

Iako se Gori nalazi van teritorije otcepljene Južne Osetije, ruska vozila su blokirala jutros put koji vodi u grad.

Portparol gruzijskog Ministarstva unutrašnjih poslova, danas je potvrdio da ruskih trupa nema u gradu Kutaisiju, drugom po veličini u Gruziji. Mediji su izvestili da je ruska vojska tokom noći krenula u tom pravcu.

Gruzijski predsednik Mihail Sakšvili je juče je izjavio da se konvoj od 100 ruskih tenkova kreće iz zapadnog dela Gruzije ka drugom po veličini gradu u centralnom delu Gruzije.

Predsednik Gruzije je obraćajući se stranim izveštačima, apelovao na međunarodne humanitarne organizacije za pomoć.

Gruzijski premijer Lado Gurgenidze je izjavio da je tenkovski konvoj krenuo iz grada Zugdidi koji se nalazi u blizini Senakija. Gurgenidze je rekao da za sada ne znaju šta Rusi planiraju da urade u ovom regionu, niti kuda su tačno krenuli.

Grad Kutaisi se nalazi u centralnom delu Gruzije i prilično je udaljen od separatističkih regiona Južne Osetije i Abhazije.

Gruzijski ambasador u SAD, Vasil Sikarulidze je izjavio da bi napad na Kutaisi bio "velika humanitarna katastrofa". Sikarulidze je rekao, da je Gruzija, poštujući primirje, izmestila svoje vojne trupe deset kilometara od Tbilisija kako bi napravila odbrambenu liniju.

On je dodao da Rusija u svom napadu uništava gruzijsku komercijalnu i vojnu infrastrukturu, uključujući aerodrome i energetska postrojenja. Pored toga, kako je naveo taj zvaničnik, ruske vojne snage ruše i verska svetilišta izvan konfilktne oblasti u Južnoj Osetiji.

Ruske snage su se tokom pretrhodnog dana "predomislile" i nisu napustile gruzijski grad Gori.

"Cele noći su govorili da će otići, ali su promenili mišljenje", rekao je portparol i dodao da su gruzijske snage obustavile odlazak u Gori "kako bi izbegle sukobe sa Rusima".

Utiašvili je ranije rekao da su Rusi "započeli povlačenje svojih snaga iz Gorija" i da policija i specijalne snage Gruzije postepeno preuzimaju kontrolu nad tim gradom.

Medvedev nagradio učesnike operacije u Južnoj Osetiji

IPredsednik Rusije Dmitrij Medvedev potpisao je ukaz o nagrađivanju vojnika oružanih snaga Rusije kojim su zvanje heroja Rusije dobila dva oficira za služenje u Severnokavkaskom regionu, saopštila je danas pres služba Kremlja.

Za hrabrost zvanje heroja dodeljeno je potpukovniku Konstantinu Timermanu i posthumno majoru Denisu Vetčinovu.

Prema pisanju "Komsomolske pravde", Vetčinov je po cenu sopstvenog života spasio ranjenog dopisnika tog dnevnika Aleksandra Koca i drugih novinara, koji su sa odredom ruske 58. armije upali u zasedu u Ćinvaliju 9. avgusta.

Ordenom hrabrosti nagrađeno je osam vojnika i oficira, Georgijevskim krstom 4. stepena 11, Ordenom za zasluge za otadžbinu 2. stepena jedan i Medaljom Žukova jedan vojnik.

U sredu je predsednik Rusije uneo izmene u uredbe o nagrađivanju, po kojima će ordenom Svetog Georgija i Georgijevskim krstom biti nagrađivani vojnici za podvige u učšću u borbenim akcijama na teritorijama drugih država podrške ili obnavljanja međunarodnog mira i bezbednosti.

Sakašvili: Nema pregovora sa Putinom, posrednik UN

Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili izjavio je danas da će Gruzija "ne samo sačuvati državnost već i izbaciti ruske snage van Gruzije po svaku cenu", kao i da ne nemerava da ide ni na kakve kompromise sa "Putinovim režimom".

Tvrdeći da se Rusija spremala da proguta Gruziju, Sakašvili je u intervjuu ruskom dnevniku "Komersant" rekao da se Gruzija nikada neće složiti da da nijedan santimetar svoje teritorije "ni Rusiji ni nikom drugom" i "boriće se do kraja".

Prema njegovim rečima, Rusija ne priznaje nezavisnost Gruzije i njenu celovitost.

"Mi ne nameravamo sa Rusijom da vodimo pregovore o našoj teritorijalnoj celovitosti", rekao je predsednik Gruzije, dodajući da može da se razgovara samo o povlačenju ruske vojske.

Optužujuhci Rusiju da je narušila gruzijsku teritorijalnu celovitost, Sakašvili je rekao da je "to što se dešava u Gruziji čist pokušaj da se svrgne vlada i ograniči ili ukine gruzijska nezavisnost" i da je dobio takvu infomraciju iz obaveštajnih izvora "partnera" par meseci "do početka operacije".

Prema njegovim rečima, Gruzija nije napala otcepljenu autonomnu oblast Južnu Osetiju, jer je kontrolisala njen veći deo, a da je "odgovorila paljbom" po glavnom gradu Ćinvaliju nakon što su iz tog grada "nekoliko dana ubijali naše mirovnjake i civilno stanovništvo".
Sakašvili je, takođe, odbacio tvrdnje Južne Osetije i Rusije da je tokom sukoba od 8. avgusta poginulo 2.000 ljudi, "jer je Rusija za nekoliko dana evakuisala sve žene i decu", a gruzijska vojska "praktično nije stupala u kontakt sa civilima".

Sva sela bila su prazna a ako ko i ostao u Ćinvaliju, jedino od čega je mogao poginuti je ruska avijacija, tvrdi gruzijski predsednik.

Po njegovoj verziji, ruski tenkovi su dolazili sa severa i zato je trebalo koristiti artiljeriju da ne uđu u enklave koje je Gruzija kontrolisala, a za gruzijsku avijaciju je rekao da je dva puta bombardovala Rokski tunel (koji povezuje Južnu sa ruskom republikom Severnom Osetijom), kako bi zaustavila ruske tenkove.Ćinvali avijacija Gruzije nije bombardovala, tvrdi Sakašvili.

Moskva je juče odbila da razgovara sa gruzijskim predsednikom Mihailom Sakašvilijem ali je izjavila da je spremna da razgovara sa EU o postavljanju mirovnih snaga u separatističkim regionima Gruzije, rekao je ruski potpredsednik Sergej Ivanov.

"Mi ćemo održati diplomatske odnose sa Gruzijom, mi imamo milione Gruzijaca koji su ruski građani i srećno žive u Rusiji. Ali nećemo razgovarati sa Sakašvilijem. Posle onog što je uradio, mi smo mu ponudili mir, ne prijateljstvo", rekao je Ivanov. On je ponovo optužio gruzijskog predsednika za "genocid" u Južnoj Osetiji.

Gruzija je ocenila sinoć da plan EU u šest tačaka o okončanju sukoba sa Rusijom obezbeđuje osnove za pregovore koje bi trebalo da vode Ujedinjene nacije.

Gruzijski ambasador pri UN Irakli Alasanija rekao je u Njujorku da neke tačke plana EU treba da se razjasne, naročito delovi o poštovanju gruzijskog teritorijalnog integriteta, javio je DPA.

On je objasnio da Tbilisi traži od Rusije puni i efektivni prekid vatre, budući da ga Gruzija već primenjuje, i dodao da Moskva mora da okonča okupaciju gruzijske teritorije, a da Južna Osetija i Abhazija mora da budu demilitarizovane uz međunarodne garancije.

Kada je prošle nedelje francuski predsednik Nikola Sarkozi izneo Moskvi svoj plan o prekidu vatre, izgledalo je kao da će Rusija da odbaci zahtev o poštovanju teritorijalnog integriteta, ali da prihvata pitanje suvereniteta, navodi nemačka agencija.

Ambasador Alasanija je podvukao da Gruzija traži da sva ta pitanja budu razmarana pod okriljem UN.

On je naveo da članovi Saveta bezbednosti UN već razgovaraju o nacrtu rezolucije koja poziva na prekid vatre u Gruziji i da poboljšavaju tekst dokumenta.


Rusija koristila kasetne bombe protiv civila

Organizacija "Hjuman rajts voč" saopštila je danas da je prikupila dokaze da su ruski ratni avioni koristili kasetne bombe u napadima na civilne oblasti u Gruziji.

Međunarodna organizacija za ljudska prava, sa sedištem u Njujorku, tražila je od Rusije da prestane da koristi to naoružanje, koje je više od 100 zemalja proglasilo nelegalnim.

Ta organizacija je u izveštaju objavljenom danas rekla da je od ruskih kasetnih bombi poginulo najmanje 11, a ranjeno na desetine civila u gradu Goriju, kao i u selu Ruisi.

Rusko ministarstvo odbrane, međutim, demantovalo je ove tvrdnje, prenosi ruska agencija ITAR-Tas, citirajući neimenovanog zvaničnika, koji se žalio da su "Hjuman rajts voč" prikupili te informacije od pristrasnih svedoka.

Kasetne bombe sadrže desetine ili stotine manjih komada municije, sa širokim opsegom delovanja. Mnoge od njih padnu neeksplodirane na zemlju, pretvarajući se u de fakto nagazne mine, koje izazivaju civilne žrtve i mnogo pošto su bačene.

Rusija i Gruzija su se sukobile prošle nedelje, pošto je Tbilisi preduzeo ofanzivu u pokušaju da povrati kontrolu nad otcepljenom Južnom Osetijom. To područje od 90-tih kontroliše separatistička vlada, koju podržava Moskva.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image