• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusi uklanjaju punktove na zapadu Gruzije

Ruski vojnici su u sredu počeli da uklanjaju kontrolne punktove na zapadu Gruzije između Sinakija i luke Poti na Crnom moru. Ambasador Rusije pri UN podneo je Savetu bezbednosti nacrt rezolucije kojim bi se Gruziji uveo embargo na uvoz oružja. NATO povlači brodove iz Crnog mora. SAD su saopštile da će razmotriti kako da pomognu obnovu gruzijske vojske.

Ruski vojnici su u sredu počeli da uklanjaju kontrolne punktove na zapadu Gruzije, dva dana pošto je Moskva obećala da će njene snage napustiti punktove duboko unutar gruzijske teritorije, između Sinakija i luke Poti na Crnom moru, izjavio je jedan gruzijski funkcioner.

Agencija Rojters je prenela da su ruski vojnici počeli s uklanjanjem betonskih i drvenih punktova u selu Pirveli Maisi, u blizini Kobija, na oko 30 kilometara od granice s gruzijskom otcepljenom autonomijom Abhazijom, čiju je nezavisnost Moskva priznala.

Major Vano Saginadze je rekao da se vojnici povlače i iz crnomorske luke Poti, oko 40 kilomatara na zapad.

"Oni aktivno uklanjaju kontrolne punktove", kazao je on.

Ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov odbacio je u sredu mogućnost slanja posmatrača Evropske unije u Abhaziju i Južnu Osetiju, seperatističke regione Gruzije.

"Dodatni međunarodni posmatrači biće razmešteni samo oko Južne Osetije i Abhazije, a ne u unutrašnjosti tih teritorija, gde će biti razmesteni posmatrači UN i OEBS-a u istom broju kao što je bio onaj pre 7. avgusta", izjavio je Lavrov na konferenciji za novinare u Moskvi.

Francuski predsednik Nikola Sarkozi izjavio je u ponedeljak uveče u Tbilisiju da bi 200 posmatrača koje Evropska unija treba da pošalje u Gruziju pre 1. oktobra moglo da uđe u Abhaziju i Južnu Osetiju.

"Duh teksta (mirovnog plana) jeste da oni imaju poziv da uđu u (Abhaziju i Južnu Osetiju) da posmatraju, izveštavaju i da izbegnu da isti uzroci proizvedu iste efekte, to je duh u kome smo pregovarali o tom prisustvu", rekao je Sarkozi.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Havijer Solana u utorak je izjavio da misija EU u Gruziji može da bude razmeštena svuda.

"To nije istina", rekao je Lavrov, osuđujući "nesrećni pokušaj da gruzijski predsednik Mihail Sakašvili u tišini pređe preko obaveza koje su preuzele EU i Rusija" i zamerio nekima da su dopustili da ih vodi gruzijski predsednik.

Stejt department je ocenio da zadržavanje ruskih vojnika u gruzijskim separatističkim područjima Južne Osetije i Abhazije predstavlja kršenje primirja.

"Oko 3.800 vojnika u svakoj od tih zona predstavlja kršenje ne samo pređašnjih sporazuma, već i primirja", rekao je predstavnik Stejt departmenta Šon Mekormak.

Rusija je juče uspostavila diplomatske odnose s Južnom Osetijom i Abhazijom i najavila da će zadržati vojno prisustvo u tim otcepljenim oblastima Gruzije.

Ambasador Rusije Vitalij Čurkin pri UN podneo je Savetu bezbednosti nacrt rezolucije kojim bi se Gruziji uveo embargo na uvoz oružja, javile su agencije.

"Ruska delegacija je predala Savetu bezbednosti važan nacrt rezolucije kojim bi se Gruziji uveo embargo na uvoz oružja", izjavio je novinarima ambasador Vitalij Čurkin.

"U interesu je svih da se uvede embargo na oružje namenjeno Gruziji", rekao je on dodajući da će se neke članice Saveta bezbednosti, kao što su SAD koje imaju pravo veta, verovatno suprotstaviti toj inicijativi.

"Očekujemo snažno protivljenje nekih članica Saveta bezbednosti, pre svega SAD, ali smatramo da je apsolutno neophodno da se zauzme politički stav raspravom o takvom nacrtu rezolucije", rekao je on.

Čurkin je kazao da je Rusija "ubeđena da neke zemlje ulažu napore da ponovo naoružaju Gruziju i da u tu svrhu troše velike sume novca".

Dodao je da se Gruzija poslednjih godina naoružavala "na vrlo agresivan način" imajući u vidu, kako je naveo, da je vojni budžet te zemlje za šest godina porastao sa 18 na 900 miliona dolara.

NATO brodovi napuštaju Crno more

NATO je saopštio da grupa od četiri saveznička ratna broda napušta u sredu Crno more kao što je planirano pošto je sprovela dugo planirane vežbe.

Prema saopštenju NATO-a, planirana poseta Stalne pomorske grupe jedan (SNMG 1) završena je "sa uspehom".

Rusija je optužila NATO da nagomilava vojne snaga blizu Gruzije kada su brodovi počeli da se raspoređuju posle prošlomesečnih sukoba između ruskih i gruzijskih snaga oko secesionističke oblasti Južne Osetije.

Istovremeno, SAD su saopštile da će razmotriti kako da pomognu obnovu gruzijske vojske posle njenog rata sa Rusijom.

Obraćajući se Komitetu za oružane službe u američkom Senatu, zvaničnik Pentagona Erik Edelman rekao je da će ministarstvo odbrane poslati jedan tim u Tbilisi da proceni potrebe Gruzije.

"Pošto se procene potrebe mi ćemo razmotriti kako SAD mogu da pomognu rekonstrukciju gruzijske privrede, infrastrukture i njenih oružanih snaga", rekao je Edelman.

Do sada su SAD ograničile svoju pomoć Gruziji posle prošlomesečnog sukoba sa Rusijom na humanitarne potrebe i odbacivale optužbe Rusije da možda kradom ubacuju i oružje među humanitarne pošiljlke.

Ruski premijer Vladimir Putin je kritikovao ulogu Vašingtona u pomaganju gruzijskoj vojsci pre sukoba sa Rusijom. Moskva je nagovestila da je Bela kuća možda i planirala rat Tbilisija sa Rusijom da bi pomogla republikancima da pobede na novembarskim američkim predsedničkim izborima.

Edelman je rekao da Vašington ne treba da okleva da obnovi svoju vojnu pomoć Gruziji. "Ne treba da se dovede u pitanje da li Gruzija ima prava na vojnu pomoć od SADa" ili od saveznika NATO, rekao je on.

Administracija predsednika Džordža Buša je takođe obećala jednu milijardu dolara za pomoć u izgradnji ekonomije i infrastrukture u Gruziji, bivšoj sovjetskoj republici.

U odvojenom obraćanju državnog podsekretara Danjela Frida Predstavničkom domu američkog Kongresa nekoliko predstavnika iz obe stranke je kritikovalo stav Bušove administracije, rekavši da je antiruski i da škodi interesima SAD.

Dejna Rorbaher, republikanac iz Kalifornije rekao je Fridu, koji je izlagao pred Senatom i pred Komitetom za spoljne poslove o politici administracije, da su "Rusi u pravu, a da Amerika greši", i da je "Gruzija počela rat", a da su ga Rusi okončali.

Rorbaher je rekao da je situacija sa dve secesionističke oblasti u Gruziji očigledno slična Kosovu, koje je bilo deo Srbije dok nije proglasilo nezavisnost u februaru, uz američku podršku. To što američki zvaničnici nastavljaju da govore da nema nikakve veze "podriva naš kredibilitet", rekao je on.

Šila Džekson Li, demokrata iz Teksasa, rekla je: "Naši prijatelji u Rusiji su isto toliko važni kao naši prijatelji u Gruziji. Moramo naći ravnotežu". Ona je rekla da je jedna milijarda dolara za Gruziju preterana pomoć i izrazila nadu da će Kongres smanjiti tu sumu.

I Edelman i Frid su rekli da su upozorili gruzijske zvaničnike pre nego što je izbio konflikt da bi vojna akcija bila pogrešna.

Zadržavanje ruskih vojnika u gruzijskim separatističkim područjima Južne Osetije i Abhazije predstavlja kršenje primirja, ocenio je večeras Stejt department.

"Oko 3.800 vojnika u svakoj od tih zona predstavlja kršenje ne samo pređašnjih sporazuma, već i primirja", rekao je predstavnik Stejt departmenta Šon Mekormak.

Rusija je juče uspostavila diplomatske odnose s Južnom Osetijom i Abhazijom i najavila da će zadržati vojno prisustvo u tim otcepljenim oblastima Gruzije.

Ruski ministar odbrane Anatolij Serddijukov izjavio je da će Moskva u svakoj od tih oblasti zadržati po 3.800 vojnika.

Vlasti u Tbilisiju smatraju da u tim područjima ima ukupno oko 6.000 ruskih vojnika, a da ih je u avgustu bilo najmanje 20.000.

(Beta)



(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image