• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU ukida pomeranje kazaljki-šta vi kažete? ANKETA

Izvor MONDO/Agencije

Evropska komisija predložila je danas da se ukine polugodišnje pomerenje sata u Evropi u 2019. godini, a da se državama članicama da sloboda da "jednom za svagda" odluče da li žele da trajno primene letnje ili zimsko računanje vremena.

  Evropska komisija predlaže da se ukine pomeranje sata od 2019. Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac
Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac

U saopštenju EK piše da navedeni zakonski predlog teži da osigura da se bilo kakve promene prave na koordinisan način između susednih zemalja kako bi se obezbedilo pravilno funkcionisanje unutrašnjeg tržišta i izbegla fragmentacija, do koje bi došlo ako bi neke države članice zadržale sezonske promene sata, dok bi ih druge ukinule.

"Pomeranje sata mora da prestane. Države članice bi same trebalo da odluče da li će njihovi građani živeti u letnjem ili zimskom vremenu. To je pitanje supsidijarnosti. Očekujem da će Parlament i Savet deliti ovaj stav i naći rešenje koje funkcioniše za naše unutrašnje tržište. Ponestaje nam vremena", rekao je predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker u Strazburu.

Poslanici Evropskog parlamenta usvojili su u februaru odustajanje od režima letnjeg i zimskog računanja vremena. Evropska komisija je bila protiv takve promene jer bi "nekoordinisana promena računanja vremena u državama članicama bila štetna za jedinstveno evropsko tržište" a da argumenti o negativnom uticjau na zdravlje "nisu uverljivi".

Rasprava u Evropskom parlamentu, pokazala je, međutim, da je raspoloženje bitno drugačije nego među državama članicama u Savetu EU ili u EK.

Gotovo svi govornici, pripadnici socijaldemokrata, liberala, zelenih, u ime građana su govorili da sadašnji režim sa promenama računanja vremena izaziva zdravstvene tegobe kod ljudi, pa i životinja, da zbog umora izazvanog pomeranjem sata dolazi do većeg proja saobraćajnih nesreća, da krave daju manje mleka...

Anketa

Da li ste za pomeranje sata na "zimsko vreme"?

  • Ne, naravno, besmisleno je.

    67.31% (1668)

  • Da, duže se spava.

    21.63% (536)

  • Svejedno mi je.

    11.06% (274)

Da li ste za pomeranje sata na "zimsko vreme"?

Rezultati
Prema rezultatima nekih studija, oko 20 odsto građana oseća zdravstvene tegobe zbog pomeranja sata, rekao je Pavel Svoboda, predsedavajući Komiteta EP za pravne poslove.

Komentari 41

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

letnje racunanje samo

Samo letnje vreme,ko npr. radi od devet do pet, dok dodje kuci sest a u sedam se smrkava, pa ne moze sa decom da izadje ni u park na pola sata.Onda bi trebalo sve firme da pomere radno vreme jedan sat unazad ako hocete zimsko i onda smo opet na istom:))).Samo letnje racunanje vremena kome treba dan u cetri, pet sati.Kako je zdravije zimsko ako smo manje izlozeni suncu, odmah manje D vitamina.

Djaja

Čiatam komentare i ne verujem da li ljudi neshvataju ili smo zaista toliko gl*pi. Kažu da ostanemo na zimskom, da ukinemo letnje, ali da pređemo u vremensku zonu sa Rumunijom, Bugarskom, Grčkom...njihovo prirodno vreme je isto vreme kao kod nas leti. Sad Rumuni da vrate sat unazad bilo bi isto koliko i kod nas, a to je kod njih prirodno, odnosno zimsko. Znači, ako ovi naši iz ministarstva žele da ostanu na letnjem za šta sam i sam, a Rumuni naprimer žele da ostanu na svom prirodnom "zimskom" vremenu, bićemo u istoj vremenskoj zoni.... Ako ostanemo na letnjem, onda o u istoj vremenskoj zoni sa Rumunima i ostalima istočnije od nas...

Drug Ostoja

Većina zemalja Evrope nalazi se u prvoj časovnoj zoni, UTC+1, koja se prostire između 7,5 i 22,5 stepeni geografske dužine. Ona se najčešće naziva srednjoevropska časovna zona i označava se sa CET (Central European Time). Međutim, ovoj zoni pripadaju i mnoge države koje su geografski previše istočno ili previše zapadno. Najekstremniji primer je Španija, koja zvanično pripada zoni UTC+1, mada se prirodno sasvim prostire u griničkoj zoni i, zapravo, nalazi se zapadnije od Velike Britanije. Zbog tog nesaglasja propisa i astronomskih prilika, život u Španiji je drugačije organizovan i sve počinje jedan sat kasnije nego u ostatku Evrope.

special image