Vaseljenski patrijarh Vartolomej, nakon nedeljne službe u Hramu svetog Foke u Istanbulu, obraćajući se generalnom konzulu Ukrajine Aleksandru Gamanu, izjavio je da će uskoro dati autokefalnost ukrajinskoj crkvi.

Vaseljenski patrijarh, obraćajući se prvo prisutnom češkom bogoslovu, rekao je da je Pravoslavna crkva Češke i Slovačke poslednja crkva koja je dobila autokefalnost.

Konstantinpoljski patrijarh ju je proglasio 1998. godine, i ona se sada nalazi "pod ljubavlju i zaštitom našeg patrijarha".

Ruska crkva zapretila Vaseljenskoj patrijaršiji

"Sada je došao red na Ukrajinu da dobije status autokefalnosti, bez obzira na postojeći otpor, i to će biti njeno pravo", rekao je vaseljenski patrijarh.

"Njeno je pravo da dobije autokefalnost, a sa druge strane, isključivo je pravo našeg vaseljenskog patrijarha da daje autokefalnost, kao što je to učinio svim novim pravoslavnim crkvama, počevši od Rusije u 16. veku, pa do crkve Češke i Slovačke", rekao je on.

"Ne plaše nas pretnje", izjavio je patrijarh, ne objasnivši o kakvim se pretnjama radi.

"Nedavno sam u propovedi rekao da Vaseljenska patrijaršija ne preti i ne plaši se pretnji, već se tačno drži svetih kanona svoje misije", nastavio je on.

Vartolomej je izjavio da su ta prava dobijena vaseljenskim saborima i da će biti iskorišćena "u slučaju Ukrajine i gde još bude bilo potrebno".

MAKEDONSKA CRKVA SLEDEĆA?

Vartolomejeve posete u poslednje vreme pomno prate i u Srpskoj pravoslavnoj crkvi - Pećkoj patrrijaršiji (kako se zvanično zove srpska crkva sa sedištem u Beogradu).

U "rusko-ukrajinskom" raskolu" SPC je odmah stala na stranu Ruske crkve, a posebno će je zabrinuti drugi deo sledeće Vartolomejeve rečenice.

Raskol na pomolu: I SPC protiv Vartolomeja

Vartolomej je izjavio da su ta prava dobijena vaseljenskim saborima i da će biti iskorišćena "u slučaju Ukrajine i gde još bude bilo potrebno".

To bi moglo, na užas SPC, da znači i da će nepriznata Makedonska pravoslavna crkva, izboriti svoje pravo na samostalnost u pravosljavlju od srpske crkve na teritoriji Makedonije, koja politički formalno nije pod srpskom vlašću od kraja Prvog svetskog rata.