Visoki kineski zvaničnik Meng Hongvej, čiji je nestanak prijavila supruga pre desetak dana, podneo je ostavku na mesto predsednika Interpola uoči odlaska u Kinu, saopštio je danas Interpol.

Interpol nije objasnio zbog čega je Hongvej podneo ostavku, ali je saopštio da je ona odmah stupila na snagu.

Disciplinarni organ kineske vladajuće Komunističke partije saopštio je ranije danas da je predsednik Interpola Meng Hongvei pod istragom zbog sumnje da je kršio zakon, a reč je, inače, o visokom kineskom zvaničniku, čiji je nestanak prijavila njegova supruga pre desetak dana.

Meng Hongvei, koji je zamenik kineskog ministra za javnu bezbednost, "osumnjičen je za kršenje zakona i trenutno je pod nadzorom i istragom" novog kineskog tela za borbu protiv korupcije, Nacionalne nadzorne komisije, navodi se u saopštenju, prenosi AP.

To saopštenje je služba kineske Komunističke partija nadležna za korupciju i političku nelojanost objavila večeras na svom sajtu.

Istovremeno, supruga nestalog predsednika Interpola Menga Honveija, Grejs Meng, izjavila je danas da joj je suprug poslao fotografiju noža pre nego što je nestao tokom putovanja u rodnu Kinu.

U prvoj izjavi za javnost o misteriji u vezi s nestankom Menga Hongveija, njegova supruga je novinarima u Lionu danas rekla da veruje da je on, šaljući joj fotografiju noža, pokušao da joj kaže da je u opasnosti, prenosi AP.

Grejs Meng je rekla da nije bila u kontaktu sa njim otkako joj je poruku poslao 25. septembra.

Prema njenim rečima, četiri minuta pre nego što joj je poslao fotografiju, od supruga joj je stigla poruka: "Čekaj moj poziv".

Grejs Meng kaže da se sa suprugom od tada nije čula i da ne zna šta mu se dogodilo.

Interpol, čije je sedište u Lionu, i zvanično je juče zatražio od Kine informacije o predsedniku te organizacije Mengu Honveiju, koji je nestao pošto je došao u posetu svojoj domovini Kini.

U saopštenju Interpola se navodi da su iskorišćeni kanali za sprovođenje zahteva kako bi se taj zahtev o statusu Menga Hongveija uputio Kini, preneo je AP.

Ta organizacija se nada zvaničnom odgovoru vlasti u Kini.

Francuska je pokrenula istragu o tom slučaju i saopštila da je Meng ukrcao na avion za Kinu, ali da je nepoznato šta se nakon dolaska u tu zemlju desilo sa njim.

Hongkonški list "Saut Čajna Morning Post" naveo je da je Meng poslednja žrtva aktuelne kampanje protiv korupcije u Kini, kao i da je odveden radi saslušanja.