Gutereš o robotima i prednosti i opasnosti nove tehnologije
MONDO/Danijela Pašić Ilustracija

"To smatram ne samo politički neprihvatljivim, već i nemoralnim i mislim da bi to trebalo zabraniti međunarodnim pravom", rekao je Gutereš Rojtersu, tokom konferencije o tehnologijama "Veb samit" koja je danas otvorena u Lisabonu.

Nove tehnologije omogućile su dizajniranje sve autonomnijih oružanih sistema, od dronova do tenkova, a za potencijalnu upotrebu u ratovima razvijaju se i roboti, napominje britanska agencija.

Gutereš kaže da trenutno ne postoji međunarodni konsenzus da se "međunarodno humanitarno pravo primenjuje na sajber upotrebu u konfliktnim situacijama".

"To je oblast u kojoj bi, smatram, međunarodna zajednica morala da nastupi jedinstveno", rekao je on, dodavši da bi UN mogle da funkcionišu kao platforma za saradnju u sajber prostoru kako bi se postavila pravila ponašanja.

Projekat Maven: Nastaju dronovi i roboti ubice

Najgore je, upozorava Gutereš, biti "naivni i neupućeni optimista".

Da bi počela ovaj posao, svetska organizacija je ove godine oformila visoku komisiju za digitalnu saradnju, na čelu sa Melindom Gejts i Džekom Ma, izvršnim direktorom kineskog giganta u domenu elektronske trgovine Alibaba.

Ipak, Gutereš ukazuje da bi međunarodne podele mogle da otežaju saradnju u sajber prostoru, pogotovu u vreme kada postoji nova tendencija da se u pitanje dovode "multilateralni mehanizmi koji su jedini način da se odgovori na globalne izazove".

Prvi čovek UN je, istovremeno, podvukao da veruje da su digitalno doba i tehnolgje donele velike koristi, uključujući nove načine borbe protiv bolesti i gladi.

"Jasno je da nam je tehnologija saveznik", zaključio je Gutereš, ukazujući na oblasti kao što je alternativna energija.