"Politika sistematske asimilacije turskih Ujgura od kineskih vlasti je sramota za čovečanstvo", rekla je u saopštenju portparolka turskog ministarstva spoljnih poslova Hami Aksoj.

On je poručio da "više nije tajna" da je Kina na osnovu proizvoljnih optužbi pritvorila više od milion Ujgura u "koncentracione logore".

Do sada su progon Ujgura osuđivale nevladine organizacije ali ne i velike muslimanske zemlje.

Kineska oblast Sinđang, gde Ujguri predstavljaju glavnu ethničku zajednicu, bila je zahvaćena porastom međuetničkog nasilja i ubistvima pre nego što je stavljena pod nadzor policije.

Veruje se da se oko milion muslimana nalazi u centrima za političku reedukaciju, prema oceni stručnjaka i organizacija za odbranu ljudskih prava.

Ujguri pokušali otmicu aviona?

Peking demantuje te tvrdnje navodeći da se radi o centrima za profesionalnu obuku protiv islamističkog radikalizma.

Peking navodi da su bezbednosne mere u Sinđangu potrebne radi borbe protiv ekstremizma i da nisu uperene protiv bilo koje etničke grupe.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan jednom prilikom optužio Kinu za "genocid", ali je od tada uspostavio bliže diplomatske i ekonomske odnose sa Pekingom.

AP navodi da je Kina intenzivirala bezbednosne akcije nad Ujgurima koje su pokrenute nakon krvave pobune iz 2009. godine, nakon čega je dosta njih pobeglo, a među njima je bilo mnogo onih koji su otputovali u Tursku.