AP javlja da je rušenje šestospratnice nazvane "Monako" ispratila emotivna ceremonija, za koju se zvaničnici nadaju da će predstavljati svojevrsni preporod od uticaja koji je Eskobar imao na Medeljin.

Oko 1.500 stanara koji žive u blizini srušene zgrade evakuisano je zbog bezbednosnih razloga, rekao je inženjer Rohelio Gomes.

Ovako "zgrću" novac na mrtvom Pablu Eskobaru

Predsednik Kolumbije Ivan Duke, koji je bio tinejdžer kada je Eskobar ubijen 1993. godine, izjavio je da današnje rušenje znači da istoriju neće pisati počinioci zločina, već će ona biti obeležena uvažavanjem žrtava, prenosi AP.

Pogledajte:

undefined Zgrada

Gradonačelnik Medeljina Federiko Gutijeres zalaže se da se na mestu srušene zgrade podigne park posvećen hiljadama žrtava Eskobarovog klana, uključujući i četiri pedsednička kandidata i oko 500 policajaca.

"Plaćamo istorijski dug zajedno sa žrtvama", rekao je Gutijere pred rušenje Eskobarove zgrade.

POGLEDAJTE TRENUTAK RUŠENJA ZGRADE:

General u penziji Hose Serano, koji je godinama bio na čelu elitne jedinice koja je radila na slučaju Eskobar, nazvao je zgradu "kriminalnom tvrđavom".

Kako je živeo i skončao "kralj kokaina"

Ipak, neki se u Kolumbiji sećaju Eskobara kao, kako navodi AP, "očinske figure poput Robina Huda", koji je siromašnima poklanjao kuće i predvodio narodnu borbu protiv političkih elita.

Eskobar je poticao iz siromašne poljoprivredne kolumbijske porodice, a sa 35 godina postao je jedan od najbogatijih ljudi na svetu.

Misteriozna tajna vile Pabla Eskobara

Bio je vođa Medeljin kartela, koji je kontrolisao 80 odsto globalnog kokainskog tržišta.

Zbog porekla novca, i danas je teško proceniti njegovu tačnu vrednost, ali se tvrdi da je Eskobarov kartel nedeljno zarađivao 420 miliona dolara.