Napetost između Indije i Pakistana nastala je posle samoubilačkog bombaškog napada u indijskom Kašmiru sredinom februara, kada je stradalo oko 40 pripadnika indijskih paravojnih formacija.
Usledio je indijski vazdušni napad na kamp za obuku islamske grupe Jaiš-e-Mohamed u regionu Balakot na pakistanskoj strani Kašmira.
Juče je Pakistan oborio dva indijka aviona, a tenzije su nastavile da rastu jer su tokom noći dve zemlje razmenile vatru na granici.
Reč je o regionu na severoistoku indijskog polukontinenta, gde se već decenijama sporadično dešavaju sukobi.
A, zbog čega je upravo Kašmir "jabuka razdora"?
Kašmir se nalazi na zapadnom delu Himalajskog masiva i na 1.700 metara nadmorske visine, u graničnom pojasu Indije, Pakistana i Kine.
Podeljen je na tri dela: pakistanski u kome se nalazi severozapadni deo, indijski u kome se nalazi srednji i južni deo i kineski kojem pripada severoistočni deo, ali zbog nepriznavanja, ostao je sporna oblast.
Zvanično, Indija nikada nije potvrdila podelu Kašmira, dok pakistanska strana priznaje Kašmir za spornu teritoriju.
ISTORIJA PODELE
U januaru 1947. godine, Indija je dobila nezavisnost od Britanske imperije i pod očitim pritiskom Muslimanske lige odlučeno je da se stvori ne jedna već dve države: Indija i Pakistan. Kada su određene okvirne granice odlučeno je da neke polu-autonomne oblasti mogu same da odluče o svojoj sudbini.
Najduže su odlučivale 3 kneževine među koje spada i Kašmir.
U Kašmiru je vladar bio hunduisat, a većina stanovništva su bili muslimani. Vladar Kašmira je odugovlačio sa odlukom, verovatno se nadajući da će da dobije nazavisnost ili barem autonomiju. Kada su severnu granicu Kašmira prešla naoružana muslimanska plemena, maharadža je to nazvao invazijom i zamolio Indiju za pomoć. Nekoliko dana kasnije kada je potpisan dokument o priključenju Kašmira Indiji, a indijska vojska je došla na teritoriju Kašmira. Pakistan je protestovao protiv toga i do danas nije priznao Kašmir za deo Indije.
Godine 1948. ustanovljena je linija prekida vatre koja je podelila Kašmir na severnu, pakistansku, i južnu, indijsku polovinu, a 1962. u sukob se umešala treća država – Kina. Ona je ušla u oružani sukob sa Indijom, poznat pod imenom Kinesko – indijski rat.
Između 1965. i 1971. nastali su novi indijsko-pakistanski konflikti. Za vreme tih konflikata Indija je izvojevala značajnu pobedu na istoku Pakistana, tj. na terenu današnjeg Bangladeša. U Kašmiru je rat trajao sve do 1972. godine, kada je Indija vratila Pakistanu oduzete teritorije.
NUKEARNE SILE DANAS
Sada ovaj sukob ima veći značaj jer su obe države postale nuklearne sile.
Nakon drugog rata sa Pakistanom šezdesetih godina, Indija je počela da se naoružava, a 1967. počela je da razvija svoj nuklearni program uz pomoće SSSR-a.
Pakistan je na to odgovorio razvijanjem sopstevnog nuklearnog programa pet godina kasnije 1972, uz kinesku pomoć.
Od Kargilskog rata 1999. godine nije bilo sukoba koji bi mogli da se nazovu ratom, ali nije bilo ni mira u Kašmiru, uprkos pojedinim pokušajima da se primirje postigne, poput 2003. godine.
Kašmir je ostao vojno i politčki trusno područje, što pokazuju i incidenti prethodnih dana.
Članovi partije indijskog premijera Narendre Modija zatražili su veću vojnu akciju što ukazuje da bi konflikt mogao da eskalira, dok je pakistanski premijer Imran Kan pozvao je na razgovore između dve nuklearna suseda.
On je izjavio: "S obzirom na prirodu oružja koje naše dve zemlje imaju, da li smemo sebi da dozvolimo pogrešnu procenu?"
Danas je Pakistan izrazio spremnost da oslobodi indijskog vojnog pilota zarobljenog prethodnog dana.
"Spremni smo da vratimo indijskog pilota ako to doprinosi deeskalaciji krize", naveo je portparol ministra spoljnih poslova Šah Mehmuda Kurešija.
U pakistanskom delu Kašmira zatvorene su škole i obrazovne institucije. Železnički saobraćaj koji povezuje Lahore na istoku Pakistana i Indiju je obustavljen iz bezbednosnih razloga.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina