Kriza Dojče banke
MONDO/Lana Stošić 

 Iz najveće nemačke privatne banke, koja posluje u 70 država, odlazi petina zaposlenih. Prvi na udaru su njeni trgovci akcijama u londonskoj filijali, prenosi RTS. 

Uprava banke najavljuje radikalnu reorganizaciju, kako bi povratila profitabilnost. Troškovi restrukturiranja iznosiće oko 7,4 milijarde evra, a stručnjaci ocenjuju da to neće izazvati poremećaje u nemačkoj i evropskoj privredi.

"Takva odluka je teška i stvara gorčinu. Planirali smo to već neko vreme, pošto smo prošle godine stabilizovali poslovanje i stavili troškove pod kontrolu", kaže Kristijan Zeving, generalni direktor Dojče banke i najavljuje novu fazu u kojoj banka treba da ojača.

Prema njegovim rečima više od decenije banka vodi borbu s regulatornim kaznama, slabim profitom, visokim troškovima i padom cene deonica.

Sada Zeving najavljuje povratak korenima i tradicionalnim poslovima i obećava da će četvrtinu svoje godišnje plate investirati u njene akcije.

SUZE u Londonu: 3.000 ljudi u danu ostalo BEZ posla!

Najava radikalne konsolidacije Dojče banke, po oceni stručnjaka, označava kraj njenog neuspelog izleta u investiciono bankarstvo, gde je bila suočena s gigantima s Volstrita.

Pofesor Beogradske bankarske akademije Hasan Hanić ukazao je za RTS da se Dojče banka desetak godina nalazi u ozbiljnoj krizi, imajući u vidu da je predimenzionirano razvijala usluge investicionog bankarstva i da je u svom portfelju imala hipotekarne obveznice.

Posle najave restrukturiranja, akcije Dojče banke pale su više od 10 odsto. Stručnjaci, ipak, ne očekuju da će to izazvati poremećaj u nemačkoj privredi, a njenu reorganizaciju vide kao putokaz za druge nemačke i evropske banke.