Svetski ekonomski forum piše da se radi se o visokoproteinskom sastavu, nalik brašnu, koji sadrži 50 odsto belančevina, 5 do 10 odsto masti i 20 do 25 odsto ugljenih hidrata.

Navodno izgleda i ima ukus kao pšenično brašno, a mogao bi, nakon predstavljanja 2021.
godine, da bude jedan od glavnih sastojaka mnogih prehrambenih proizvoda.

Postupak proizvodnje Soleina ne ispušta suvišan ugljen dioksid, već koristi gas staklenika kako bi se proizvela hrana.

Preminula devojčica koja je rasplakala svet

Uzima CO2 iz vazduha, a zatim ga kombinuje s vodom, manjom dozom hranjivih supstanci i vitaminima. Pomoću 100 odsto obnovljive solarne energije, koju koristi od partnerske kompanije Fortum, nakon toga pokreće prirodni proces fermentacije sličan onom pomoću kojeg se proizvodi kvasac.


Solar Fuds tvrdi da je ovakva proizvodnja proteina "oslobođena poljoprivrednih ograničenja" jer finalni proizvod ne zavisi od obradive zemlje, količine padavina ili povoljnih vremenskih prilika.

Ne radi se o prodaji magle, ili o promociji neozbiljne kompanije, jer kompanija već sarađuje s Evropskom svemirskom agencijom (ESA) na razvoju hrane za proizvodnju i potrošnju van naše matične planete, navode iz foruma.

Sama ideja iza Soleina dolazi od NASA, svemirske agencije koja takođe vidi potencijal u razvoju tehnologije proizvodnje hrane na područjima čiji klimatski uslovi onemogućavaju konvencionalnu poljoprivredu.

TRAGEDIJA: Deca umiru u tišini (FOTO, VIDEO)

Osim za prehranu velikog broja ljudi, Solein je savršena hrana za svemirska putovanja, piše ESA.

"Naš metod proizvodnje proteina nastao je iz želje da se hrana proizvodi na ekološki prihvatljiviji način, bez korišćenja poljoprivredne površine", rekao je izvršni direktor kompanije Solar Fuds, Pasi Vainika.

"Naš koncept ne zavisi od poljoprivrede, vremena ili klime i i omogućava efikasnu i jeftinu proizvodnju hrane sa solarnom energijom bilo gde; bilo u pustinji ili u svemiru", dodao je on, prenose agencije.