Meteorološka agencija potvrdila je da se oblak radioaktivnih inertnih gasova formirao kao rezultat raspadanja  izotope stroncijuma, barijuma i lantana što je izazvalo  kratkotrajni porast zračenja registrovan u pomenutoj oblasti, prenosi Interfaks.

POGLEDAJTE VIDEO EKSPLOZIJE:

 Ruska državna nuklearna agencija "Rosatom" saopštila je ranije da se nesreća desila 8. avgusta tokom raketnog testa na platformi u Belom moru. Tada je poginulo pet ljudi, a tri osobe su povređene.

Snimak eksplozije u NUKLEARNOM POSTROJENJU u Rusiji!

Agencija je obećala da će, bez obzira na ovaj događaj, nastaviti da razvija novo naoružanje, a nastradale muškarce opisala je kao heroje.

Ministarstvo odbrane Rusije je odmah posle nesreće saopštilo da je do nje došlo tokom testiranja "raketnog motora na tečno gorivo" ali tada nije navedeno da je u celu stvar bilo uključeno nuklearno gorivo.

Nakon toga su izneta uveravanja da "nema radioaktivne kontaminacije" ali je gradska uprava Severodvinska saopštila da je "zabeležila povećan nivo radioaktivnosti". To saopštenje je potom povučeno.

Radioaktivni izotopi koje je otkrio Roshidromet imaju period poluraspada, tokom kojeg se polovina njihovog jezgra dezintegriše, od nekoliko sati do skoro 13 dana. Nakon toga se transformišu u radioaktivni inertni gas.

"Ti radioaktivni gasovi su uzrok velikog porasta", navedeno je u Roshidrometu.

Agencija je ranije objavila da je nivo radioaktivnosti posle eksplozije bio 16 puta veći od normalnog, da bi se dva i po sata kasnije vratio u normalu.

Lokalne vlasti u Severodvinsku saopštile su da su primile obaveštenje o planiranim vojnim aktivnostima i da je od stanovnika sela Njonokosa zatraženo da napuste ovu teritoriju od 14. avgusta.

Incident u Rusiji:Da li je povećana radijacija kod nas?