Kako prenosi Gizmodo, opušci čine jednu treću plastičnog otpada i, osim toga što su pušači nemaju nikakve koristi od njih, pikavci štete i prirodnoj sredini.

"Uprkos tome što su filteri najčešće sakupljeni otpad na svetu, duvanska industrija je u najvećoj meri uspela da izbegne javni prekor prema plastičnom otpadu, kakav su, primera radi, Mekdonalds ili Starbaks osetili", naveli su naučnici.

Naučnici navode i da bi zabrana cigareta sa filterima – kojih ima najviše – vremenom mogla da dovede i do smanjenja broja pušača na svetu.

Nekada je bilo nezamislivo da se na kutiji cigareta nađu upozorenja o njihovoj štetnosti, kažu naučnici i dodaju da je došlo vreme za "radikalni pristup“ ovom problemu.

"Ako ne uspemo da smanjimo broj opušaka onda će naši napori da smanjimo upotrebu plastike biti beskorisni“, naveli su stručnjaci.

Cigarete sa filterom su se prvi put pojavile 1950ih i filteri su bili napravljeni od celuloznog acetata.

Filteri su isprva bili zamišljeni kao način da se smanji izlaganje pušača brojnim štetnim hemikalijama kojih ima u cigaretama, za koje su naučnici u to vreme počeli da sumnjaju da izazivaju rak.

Ubrzo je, međutim, postalo očigledno da filteri tu ulogu nisu obavljali kako je planirano.

Uprkos tome što filteri mogu da blokiraju krupnije čestice, poput katrana, oni ne sprečavaju sitnije čestice koje probijaju dublje u pluća.

Iako se celulozni acetat raspada brzo raspada u roku od nekoliko meseci pod pravim uslovima, pikavcima je najčešće potrebno više od deset godina da nestanu.

To ih čini i jednim od najvećih ekoloških problema, posebno u vremenu kada je planeta prezagađena plastičnim otpadom.

Organizacija "The Ocean Conservancy", koja se više od 30 godina bavi čišćenjem obala i plaža, navodi da već godinama opušci najčešći otpad koji se može pronaći na plažama.

Grupa ističe da oni čine trećinu sakupljenog otpada i daleko su prisutniji od plastičnih flaša, čepova, escajga i slamčica.