Al Bagdadi je, piše AP, komandovao desetinama hiljada boraca iz celog sveta, "isklesao" teritorijalni kalifat na Bliskom Istoku i rafinirao užasnu ideologiju koja će ga nadživeti.
Al Bagdadi je rođen 1971. godine kao Ibrahim Avad el-Badri el-Samarai u okolini Samare na severu Iraka, u porodici salafističkog klerika, dakle krajnje konzervativne fundamentalisticke verzije sunitskog islama. Sve do 2004. godine, njegov život svodio se na sasvim nevažnu egzistenciju u Tobciju, siromašnoj cetvrti Bagdada, pišu "Nezavisne novine."
Navodno je u mladosti bio vrlo povučen. U gimnaziji je jedan razred pao jer je bio loš iz engleskog jezika, na maturi nije dobio dovoljno bodova za upis na studije prava na Bagdadskom univerzitetu, a kako nije mogao u vojsku jer je bio kratkovid, upisao je islamsku teologiju.
Naučio je Kuran napamet, a imao je 28 godina kad je doktorirao 1999. godine i danas se smatra da je konzervativnu veru kombinovao s dubokim kompleksima iz mladosti, što je dovelo do radikalnih nazora, ali i da mu je taj doktorat pomogao da se probije u vrh fundamentalisticke scene nakon napada SAD na Irak 2003. godine.
Bio je poznat i kao veliki zaljubljenik u fudbal i igrao je za lokalnu ekipu iz džamije. Zvali su ga "naš Mesi".
Salafistickim džihadistima se pridružio 2003. godine, nakon američke invazije na Irak. Amerikanci su ga 2004. uhapsili i zarobili u zatvoru Buka, gde je ubrzo postao vrlo popularan kao propovednik i fudbaler koji je loptu šutirao u zatvorskom dvorištu, prenosi "Avaz.ba".
Tada je stekao nadimak "Maradona", a Amerikanci su ga pustili na slobodu nakon godinu dana, ocenjujući da ne predstavlja vojnu pretnju.
Pažnju sveta privukao je 4. jula 2014. godine, kada je sa propovedaonice srednjovekovne džamije al-Nuri u Mosulu proglasio obnovu kalifata.
"Bog nam je naredio da se borimo protiv neprijatelja", poručio je Bagdadi, a sebe je predstavio kao "kalifa Ibrahima, zapovednika pravovernih".
Njegovom pozivu odazvale su se hiljade dobrovoljaca iz celog sveta kako bi postali vojnici kalifata i borili se protiv šiita, SAD i njegovih zapadnih saveznika. Na vrhuncu moći 2016. godine, Islamska država je vladala milionima ljudi na području koje se protezalo od severne Sirije kroz gradove i sela uzduž re?nih dolina Eufrata i Tigra do predgrada Bagdada.
Islamska država je preuzela odgovornost za napade u desetinama gradova, uključujući Pariz, Nicu, Orlando, Mančester, London i Berlin, kao i na gradove u Turskoj, Iranu, Saudijskoj Arabiji i Egiptu.
U novembru 2016. godine, tokom sukoba iračkih snaga i džihadista u Mosulu svoje borce i stanovništvo cele pokrajine Ninive je pozvao na borbu protiv "Božjih neprijatelja" koji su nakon dve godine uspeli da uđu u kalifatsku prestonicu, a borcima samoubicama je porucio da "noći nevernika pretvore u dane".
"Opustošite njihove zemlje i učinite sve da njihova krv teče u potocima", poručio je tada Bagdadi svojim borcima u snimljenoj poruci.
Islamska država je poražena, ali eksperti za bezbednost smatraju da ta grupa i dalje predstavlja pretnju kroz svoje tajne operacije i iznenadne, brze napade.
Ta grupa je u različitim oblicima preživela smrt nekoliko vođa i visokih komandanata. Još uvek ima moćne "ispostave" u drugim zemljama, a ostaci izvorne grupe i dalje vrše sporadične napade i u Siriji i u Iraku, zaključuje AP.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!