"Što se tiče Vikipedije, bolje da je zamenimo Velikom ruskom enciklopedijom u elektronskom obliku. To će, u svakom slučaju, biti pouzdane informacije, predstavljene u dobrom, savremenom obliku", rekao je Putin na zasedanju Saveta za ruski jezik.

U septembru je saopšteno kako bi moglo biti izdvojeno skoro 1,7 milijardi rubalja za stvaranje ruskog pandana Vikipediji u periodu od 2020. do 2022. godine, a odgovarajuću subvenciju planiraju da dodele izdavačkoj kući "Velika ruska enciklopedija".

O tome je, kako navodi Sputnjik, bilo reči u prilogu nacrta zakona saveznog budžeta za period od 2020. do 2022. godine.

Ruski lider je, inače, na zasedanju Saveta za ruski jezik konstatovao da je Rusija danas suočena sa pokušajima da se "veštački, grubo, ponekad bestidno, smanji prostor u svetu na kome se govori ruski jezik i da se potisne u stranu“.

"Ne objavljuju samo pećinski rusofobi rat ruskom jeziku, nego primećujemo da deluju i agresivni nacionalisti. To, nažalost, u nekim zemljama postaje zvanična državna politika. Iza toga je pritisak, direktno kršenje ljudskih prava, uključujući i prava na maternji jezik, kulturu i istorijsko nasleđe“, istakao je Putin.

Ruski lider nazvao je ruski jezik "mekom silom“ i apelovao je da ga ne nazivaju moćnim oružjem, inače će se boriti protiv njega.

"Jezik je tako moćno oružje - hajde da ne koristimo takve reči, jer ako je to oružje, počeće da se bore s njim kao sa oružjem. S njim se i bore, ali iz drugih razloga. Da, to je sila u određenom stepenu, meka sila. Mislim da je to sasvim dovoljno“, ocenio je Putin.

"Na našoj državi je velika odgovornost za očuvanje, razvoj i širenje ruskog jezika, ruske književnosti. Naročito danas, kada se suočavamo sa pokušajima veštačkog, grubog, a ponekad potpuno drskog smanjivanja prostora ruskog jezika u svetu, njegovog potiskivanja na periferiju“, zaključio je ruski predsednik i naložio da se pripremi jedinstveni korpus rečnika i priručnika sa normama ruskog jezika koji će biti obavezni za sve državne strukture i medije.