To se dogodilo samo nekoliko sati nakon što su u glavnom gradu Bejruta izbili najnasilniji sukobi između snaga bezbednosti i demonstranata otkako su protesti širom zemlje započeli pre dva meseca.

Pripadnici bezbednosnih snaga su ispaljivali gumene metke i rasterivali demonstrante iz centra grada i ispred parlamenta suzavcem i vodenim topovima čitave noći.

U tim sukobima u Bejrutu je ranjeno više od 130 ljudi, saopštili su Crveni krst i Libanska civilna odbrana.

U severnom okrugu Akar napadači su danas polupali prozore i podmetnuli požar u lokalnoj kancelariji premijera u ostavci Saada Haririja u gradu Karibet al Džindi.

U odvojenom napadu u istom okrugu napadači su upali u lokalnu kancelariju najveće partije u parlamentu povezane sa predsednikom Libana Mišelom Aunom koju predvodi ministar spoljnih poslova Gebran Bazil.

I tamo je podmetnut požar i pričinjena šteta.

Liban se suočava sa jednom od najgorih kriza posle više decenija i demonstranti optužuju političku klasu koja je na vlasti trideset godina za loše upravljanje i korupciju.

Nasilje je izbilo dan pre nego što bi predsednik Libana trebalo da razgovara sa parlamentarnim blokovima o imenovanju novog premijera.

undefined Neredi

Ministarka unutrašnjih poslova Raja al Hasan naredila je istragu sukoba i rekla da su u njima ranjeni i demonstranti i pripadnici bezbednosnih snga, dodavši da je sukobe posmatrala sa "zabrinutošću, tugom i u šoku".

Ona je optužila "infiltratore" da su izazvali nasilje i pozvala demonstrante da paze na one koji žele da iskoriste njihov protest iz političkih razloga ali nije ulazila u detalje.

Protesti širom zemlje su počeli 17. oktobra, a vlada predvođena Haririjem je podnela ostavku dve nedelje kasnije.

Političke partije od tada ne mogu da se slože o obliku i formi nove vlade. Demonstranti žele tehnokratsku vladu koja nije povezana sa uspostavljenim političkim partijama. Međutim, posle čitavih nedelja prepirki, čini se da je Hariri ponovo kandidat za premijera.