Dok se Putin pripremao da osvoji treći mandat 2012. godine, moćni ruski patrijarh Kiril opisivao je njegovu vladavinu kao "čudo božije", a njegovi komentari izneti tokom predizbornog gostovanja na televiziji sa predsednikom, bili su, prema mišljenju kritičara, prava ilustracija narušavanja razdvojenosti crkve i države utvrđenog post-sovjetskim ustavom Rusije, piše Poltiko.
Portal dodaje da je, tokom godina koje su usledile, Putin, koji izražava duboku pravoslavnu veru, prešao na ultra-konzervativizam, pozicionirajući se kao branilac tradicionalnih hrišćanskih vrednosti.
Kako se bližila 2019. godine, dok su institucije Ruske pravoslavne crkve i dalje bile većim delom lojalne sekularnim vlastima, odnosi Kremlja sa pojedinim običnim vernicima koji su nekada bili posmatrani kao Putinovo glavno biračko telo, postajali su sve napetiji, ocenjuje Politiko.
Ne samo da su pravoslavni hrišćani činili značajan broj demonstranata koji su ove godine širom Rusije učestvovali u prodemokratskim protestima, već je mnogo njih otvoreno označilo svoju veru kao osnov za preuzimanje akcije, navodi portal i dodaje da je prekretnica za mnoge bio je oštar odgovor demonstranata u Moskvi kada je opozicionim političarima bilo zabranjeno da se kandiduju na izborima za gradsku Dumu.
"To je bio prvi put sa je sveštenstvo Ruske pravoslavne crkve kolektivno stupilo u akciju, a da ih crkveni velikodostojnici nisu sankcionisali", kaže ekspert za religiju Ksenija Luščenko.
Spremnost religioznih Rusa da se pridruže prodemokratskim protestima stavila ih je religiozne na metu strogih kazni kojima su izložene opozicioni političari, piše dalje Politiko.
Portal navodi da je to izazvalo i neviđen odgovor pojedinih verskih vođa koji sve više reskiraju u odbrani vrednosti koje povezuju sa svojim uverenjima i zakoje smatraju da ih ruske vlasti krše.
Politiko podseća da su sveštenici Ruske pravoslavne crkve u septembru potpisali otovoreno pismo u kojem se osuđuju, kako je navedeno, represivna suđenja za više od 20 osoba koje su učestvovale u protestima.
"Apelujemo na one koji poseduju sudsku moć i rade u organima reda naše zemlje. Mnogi od vas su kršteni u pravoslavnoj crkvi i smatrate sebe vernicima. Suđenja ne bi trebalo da budu represivna i upotreba sile ne treba da se izvodi uz neopravdanu okrutnost", navodi se u pismu koje je potpisalo skoro 200 sveštenika.
Pismo je bilo izraz nezavisnosti klera bez presedana i probudilo je sećanja na disidentske sveštenike kao što je otac Galeb Jakunjim, koji sezalagao za poštovanje ljudskih prava tokom zvanično ateističke sovjetske ere, ocenjuje Politiko.
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu