Fosfor je jedan od šest hemijskih elemenata neophodnih za stvaranje živih organizama. Naučnike je više od pola veka mučilo pitanje kako u beživotnom okruženju pronaći fosfor.

Život je možda nastao u jezerima bogatim fosforom koji čini srž DNK molekula, navodi se u novoj studiji naučnika sa Univerziteta Vašington.

Stručnjaci već duže vreme znaju da je životu potreban fosfor. Problem je što tog hemijskog elementa nema toliko mnogo.

Pedeset godina "problem fosfora" je mučio studije o nastanku života, kaže vođa studije Džonatan Toner.

Njegova studija fokusirala se na ugljenikom bogata jezera koja se formiraju u suvim predelima unutar depresija tako što prikupljaju vodu koja se sliva iz okoline.

Naučnici su najpre proverlili nivo fosfora u jezerima Mono u Kaliforniji, Magadi u Keniji i Lonar u Indiji. Otkrili su da ova jezera imaju visoke koncentrate fosfora zbog čega veruju da u prirodi postoji neki mehanizam stvaranja ovog elementa u većim količinama.

Naučnici su u laboratoriji testirali vodu iz ovih jezera i došli su do zaključka da je većina jezera bogata kalcijumom koji se na Zemlji vezuje za fosfor, ali da u ugljenikom bogatim vodama, ugljenik potiskuje fosfor i vezuje se sa kalcijumom zbog čega je ta voda bogata "slobodnim" fosforom.

"Ideja je prilično jednostavna i stoga vrlo primamljiva. Na elegantan i verodostojan način je rešila problem fosfora", rekao je Toner.