Makron je to naveo na panelu na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, koji je vodio nemački diplomata Volfgang Išinger, dok je govorio o tome da pregovori o članstvu ne treba da budu jedina politika EU prema Balkanu i da to nije obavezno najbolji način za jačanje evropskog uticaja u regionu.
Makron je rekao da podržava strateški cilj da se zemlje Zapadnog Balkana čvrsto zadrže u Evropi, ali je upitao da li je aktuelna metodologija dobar način da se ostvari taj cilj.
Makron je istakao da ne voli termin "veto", kao i da je potrebno govoriti o poširenju, ali na jasan i reverzibilan način, tako da EU može brže da napreduje sa zemljama koje ostvaruju brži napredak i investira u kandidate koji su uspešni na putu ka EU, ali i da odustane kada takav razvoj događaja ne funkcioniše.
"Veoma poštujem predsednika (Srbije Aleksandra) Vučića, on sjajno radi svoj posao, on je sjajan lider, ali ono što se tamo dešava određuju Rusija i Kina, a ne Evropa", rekao je Makron.
On je podsetio da Srbija već pet godina otvara pregovaračka poglavlja i upozorio da će za dve godine "ljudi reći kako je vreme da Srbija uđe u EU, jer već počinje da gubi strpljenje, i to s pravom".
Francuski predsednik je poručio da EU mora da investira mnogo više nego do sada u infrastrukturu, kulturu, znanje jezika, ako želi da uključi Balkan u Evropu i naglasio da Francuska već menja politiku u tom pravcu.
"To treba da radimo umesto da samo počinjemo pregovore", rekao je Makron dodajući da se istovremeno govori zemljama koje teže članstvu u EU da ne mogu da se pridruže u sledećih 10 ili 15 godina što je, kako je ocenio, licemerno.
On je dodao da je problem što Evropa, kada su u pitanju njeni susedi, govori samo o proširenju.
"To ne funkcioniše sa toliko zemalja. Nismo dovoljno brzi, nismo dovoljno agilni", rekao je Makron dodajući da je Evropi potrebna zajednička spoljna politika, da ona ne deluje dovoljno brzo i da nije dosledna u svojim stavovima.
U tom kontekstu, on je upitao da li neko smatra da će biti lakše sa više članica.
Ukazao je i da postoje zemlje članice koje smatraju da treba biti brži kada je reč o priključenju novih država članica, ali da iste te države odbijaju da izdvoje više od svog BDP-a.
"To ne funkcioniše tako. Želimo da učinimo komad hleba većim, ali dodajete manje putera na to. Implicitna strategija koju imamo u Evropi je da je Evropa veliko tržište koje se širi, a da nije politička sila. Politička sila ima određene prednosti, konvergencije, mora da bude ozbiljna u ophođenju prema susedima, ne samo da širi klub što je pre moguće", poručio je Makron.
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama