Kao kritična situacija u Italiji se opisuje stanje beskućnika u vreme epidemije korona virusom, gde 55 hiljada osoba žive na ulici.

Reč je o rizičnoj grupi ge bi epidemija mogla da eksplodira i da prouzrokuje nekontrolisani nastavak zaraze COVID19 u prijemnim službama i na ulici.

Stanje među tim ljudima je deo javnog zdravlja i ne sme se zapostaviti, upozoravaju volonteri i udruženja koja se brinu o beskućnicima.

Alarm za pomoć beskućnicima uključila je Italijanska federacija organizacija za beskućnike.

Pronađeno je 45 pozitivnih beskućnika u 13 severnih gradova bez mogućnosti zadržavanja u karantinu.

"Ostanite kod kuće" poziv nije moguće sprovesti među onima koji žive na ulici među kojima mnogi pate od zdravstvenih problema, mentalnih poremećaja, krhkih ličnih odnosa, jezičnih barijera i životnih uslova na marginama.

U Torinu jedan 50-godišnji korisnik centra za zbrinjavanje beskućnika, za koga je utvrđeno da je pozitivan na COVID 19, nije znao kuda da ode i kome da se obrati.

Imao je simptome, ali kola hitne pomoći nisu došla po njega jer takav nalog daje lekar opšte prakse, a on naravno nema takvog.

Javio se u hitnu pomoć, ali nakon toga je ostalo otvoreno pitanje kako da natera svoje cimere iz skloništa da primjenjuju karantin, ili kako utvrditi sa kim je bio na ulici, odnosno koga je sve mogao da zarazi.

Papa Franja nedavno je deo svoje molitve posvetio je beskućnicima:"Ovi dani bola i tuge ističu mnoge skrivene probleme. U novinama se vidimo fotografije koje lome naša srca, beskućnici koji leže na julicama i na parkingu."