Eksperti za migracije iz Berlina imaju model za radnu migraciju iz afričkih zemalja u EU, koji predviđa "privremene vize uz plaćanje kaucije", piše Dojče vele.

Stručni savet nemačke Fondacije za integraciju i migracije predlaže da građani iz Afrike plaćaju kauciju zemlji u EU po svom izboru.

"Time stiču pravo da u tu zemlju dođu i jedan određeni vremenski period rade. U toj zemlji ne bi smeli da koriste socijalne usluge finansirane sredstvima poreskih obveznika", piše DW.

Oni bi po isteku roka morali da se vrate u zemlju svog porekla, a tada bi im bio vraćen novac od kaucije.

Njima ostaje mogućnost da se vrate u EU.

Dve stvari bi trebalo da se postignu ovim modelom, kazala je predsedavajuća Savetu, Petra Bendel.

Kao prvo, ovaj novi put regularne migracije bi trebalo da ponudi alternativu krijumčarskim bandama i često opasnom putu preko Sredozemlja. A drugo, tržište rada u EU bi trebalo da se otvori pre svega za jednostavne poslove, dakle niskokvalifikovane - što uvek iznova zahtevaju udruženja poslodavaca.

Danijel Tim, iz Stručnog saveta govori o tripl-vin situaciji: zemlja porekla, odredišna zemlja i migranti sami - svi bi trebalo da profitiraju do privremenog useljavanja.

A da bi to funkcionisalo, zemlja porekla bi svakako morala da pokaže spremnost da ponovo primi svoje građane. Iskustvo je pokazalo da se ovakvi sporazumi o ponovnom prihvatanju ne uzimaju zdravo za gotovo. Ali, oni bi mogli da se promovišu, s obzirom da se radi o modelu gde su obe strane na istom nivou, uverena je predsjedavajuća Bendel. Pri tom bi povratnici mogli da u Africi investiraju i novac i znanje iz Evrope, da osnuju firmu…

S druge strane, da bi evropsko stanovništvo prihvatilo dolazak migranta iz Afrike, važno je da se zna da povratak zaista funkcioniše.

Članica Saveta, Klaudija Dil seća se istorije gastarbajtera u Nemačkoj, pre svega 60-ih, kada su iz jugoistočne Evrope i severne Afrike došli na rad u Nemačku.

Najveći broj njih se kasnije nije vratio u domovinu.

Tako da bi i sa ovim modelom kaucije moglo da se dogodi da ljudi ostanu duže u Nemačkoj, ili zauvek.

Stručni savet već 11 godina objavljuje godišnje ekspertize, ali prvi put se bavi Afrikom. Možda zato što je ekspertizu 95 odsto prvi put finansiralo Ministarstvo unutrašnjih poslova Nemačke.

Vlada Nemačke je najavila i da će Afrika biti težište od 1. jula kada Nemačka preuzme predsedavanje EU.

Prebacivanje akcenta na Afriku bilo je uočljivo već kada je Ursula fon der Lajen preuzela predsedavanje Evropskoj komisiji.

Cilj njenog prvog putovanja kao šefice Evropske komisije u decembru 2019. bila je Afrika.

Eksperti za migracije se nadaju da će Nemačka dati dobar primer i pokrenuti prve pilot projekte. To bi moglo da motiviše i druge države.

Na kraju Nemačka je doživljena kao "iskreni posrednik u izbegličkoj politici", smatra Bendel.