Prvi utisci govore da Italija oprezno ulazi u "povratak normalnosti".
Barovi, restorani, muzeji, prodavnice, frizeri, stomatolozi ...počinju da rade, a po odluci vlade svaka regija ima pravo da to pravilo primeni i uskladi sa lokalnom situacijom, pa su predsednici dve regije Kampanija i Pijemonte odlučili da otvaranje kafića i restorana odlože za tri dana.
Posle radnog mesta i sigurne plate, ono što je Italijanima najviše nedostajalo je društveni zivot čiji su važan deo kafići i restorani, a u njima danas u prostorima gde je pre pandemije bilo 15 stolova, sada je samo 5, za jednim stolom mogu sedeti maksimalno 2 osobe, na trgovima su takođe stolovi.
Sva mesta su zauzeta a kod šanka sa zaštitnom maskom ima onoliko gostiju koliko dozvoljava mera obaveznog razmaka od jednog metra.
Za samo za jedan sat, vlasnik bara u prometnoj Tršćanskoj ulici napravio je i prodao 100 kafa.
Popiti jutarnju kafu u baru za Italijane je gotovo obavezno kao “otkucati se” na ulazu u preduzeće. Kafa se pije stojeci, za šankom, i piju s nogu i u jednom cugu. .
Vlasnici barova su puni energije i optimizma. Gotovo tri meseca karantina Italijani su naučili da budu disciplinovani, strpljivi i vidljivo pokazuju više solidarnosti nego pre.
Jutros su mnogi izašli da popiju kafu u baru, ne samo zbog zadovoljstva,vec iz solidarnosti, da pomognu vlasnicima da se nakon tromesečnog nerada, vrate u normalan rad.
Za restorane koji takođe danas mogu da počnu sa radom, bice teže.
Vlasnik Mario C. simulirao je telefonski razgovor sa klijentom koji zeli da rezerviše mesto u restoranu i stavio snimak, na društvene mreže.
Potencijalnom klijentu vlasnik nabraja sta sve mora uciniti da vi ušao i večerao u restoranu: rukavice, maska, dezinfekcija na ulazu, ne može sto za petero, najvise četvero, ako neko želi u WC mora ga pratiti osoba koja ce pre i a kasnije to mesto dezinfikovati, a u određeno vreme gosti moraju otići, čak i ako nisu planirali, jer treba dati mesto drugom gostu.
Na trgovima su se nakon tromesečne pauze pojavili stolovi prodavaca starih stvari i “sekond hand” odeće.
I oni su u skladu sa pravilima postavili uputstva za kupce ali nema velikog prometa, kupaca koji su se obično gurali oko ovih stolova, gotovo da i nema.
Vlasnica Valentina kaze ako se ovako nastavi, moraće da napusti posao.
Do sada su redovi bili uobičajeni pred prodavnicama hrane i supermarkatima, danas prvi put nakon otvaranja se napravio red pred prodavnicom poznate marke jeftine odeće.
Na zelene pijace se ulazi po pravilu kada jedan kupac izađe, tek tada moze da udze druga osoba.
Od danas su otvoreni i verski objekti.
Partizan izgubio uz zvuk sirene! Opet nije ušla kada je bilo najvažnije, serija poraza sve duža!
Da li je vreme za alarme u Partizanu? Četiri uzastopna poraza u Evroligi, a najteže tek dolazi
"Došli su na odmor, ali idu kući sa porazom" Trener Pariza peckao Grobare zbog poraza za infarkt
Ovako je Partizan izgubio utakmicu u Parizu: Katastrofalna greška Marinkovića na 100 sekundi do kraja!
Navijač u dresu Barselone ušao na Marakanu: Delije sa kapuljačama mu odmah prišle, evo kako se sve završilo