• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Italijanski sudovi PREPLAVLJENI ZAHTEVIMA, prešli na ONLAJN RAZVODE

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Pandemija korona virusa uticala je na sve aspekte života, pa se pokazalo da je karantin u Italiji povećao i broj onih koji čekaju na razvod do te mere da se oni ne mogu rešiti regularnom procedurom pred sudijom, pa su neki sudovi prešli na onlajn razvod.

Sudovi su zatrpani zahtevima za okončanje braka, pa su se u nekim italijanskim gradovima odlučili da presudu o razvodu donesu i pošalju zainteresovanim stranama putem mejla.

I tako je, bar za sada, u vanrednoj situaciji, ozakonjen razvod "online".

Možda će vas zanimati

Dnevni list "Avenire", novina katoličkih biskupa, u članku izrazava bojazan da bi se ta praksa mogla nastaviti i posle vanredne situacije zbog korona virusa.

U Italiji se, prema podacima Instituta za statistku, godišnje oko 350 hiljada ljudi razvodi, a na konačnu odluku, čak i u normalnim okolnostima čeka se dugo.

Situacija se malo popravila kada je 2015. donet zakon o takozvanom "brzom razvodu", koji je olakšao i ubrzao proceduru koja je pre toga trajala godinama i dodatno pogoršavala situaciju onih koji više nisu mogli da žive zajedno.

Nakon usvajanja zakona o brzom razvodu naglo je povećan broj zahteva - sa 50 hiljada porastao je na 80 hiljada, da bi se poslednjih godina stabilizovao na 90.000 godišnje.

Još nema podataka o tome koliko će karantin uticati, ili pomoći parovima da donesu odluku kako je zajednički život više nemoguć.

List "Avenire" navodi da nova mera "razvod online" može da  podstakne mnoge da se brže odluče na taj korak, a spominju se i neki sudovi koji već zagovaraju da se onlajn razvod nastavi i posle epidemije korone.

Zakon o razvodu u Italiji je usvojen 1970 godine, uprkos protivljenju tada moćne partije demohrišćana.

I danas je potrebno oko godinu dana da dvoje kažu jednio drugome konačno "zbogom", a proces košta od 800 do 2000 evra po osobi.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image