Prema studiji objavljenoj u sredu u časopisu "Nature Communications", živu boju uzrokuju mikroskopske alge koje cvetaju po površini snega.Koristeći satelitske podatke i posmatranja na terenu, tim istraživača sa Univerziteta u Kembridžu i Britanskog antarktičkog istraživanja stvorio je prvu veliku mapu zelenih algi i predvidio buduće širenje bizarnog snega.

Zeleni sneg pojavljuje se duž obale Antarktika, raste u "toplijim" predelima, gde prosečne temperature leti dosežu nešto iznad nule. Iako su pojedinačne alge mikroskopske, kad rastu na skali, zeleni sneg se može videti i iz svemira.

 Tim je otkrio da na nastanak zelenih snežnih algi snažno utiču morske ptice i sisari, jer njihov izmet deluje izuzetno dobro kao đubrivo. Preko 60% cvetova nađeno je u blizini kolonija pingvina, a ostalo je u blizini gnezdilišta ptica.

"Ovo je značajan napredak u našem razumevanju života na kopnu na Antarktiku i kako bi se to moglo promeniti u narednim godinama kako se Zemlja zagreva", rekao je vodeći autor dr Metju Dejvi sa Univerziteta u Kembridžu u saopštenju.

 Ako na populaciju ptica snažno utiču klimatske promene, kakve će verovatno biti, alge bi mogle da izgube ključne izvore hranljivih sastojaka. Ali rezultati studije pokazuju da će se zeleni sneg masovno širiti kako globalne temperature rastu.

To je zato što organizamima treba zaliha vode da bi procvetali.

Temperature na poluostrvu gde se nalazi zeleni sneg dramatično su porasle poslednjih decenija, povećavajući količinu vode na raspolaganju. Kako se planeta zagreva i više snega se topi, alge će se širiti, ocenjuju naučnici.