U saopštenju u kojem se detaljno navode primeri u više zemalja, Bačeleova je navela da je njena kancelarija u Kini dobila informacije o više slučajeva profesionalaca iz zdravstva, sa univerziteta i običnih građana koji su pritvoreni, a u nekim slučajeva optuženi zbog iznošenja mišljenja i ostalih informacija o situaciji vezano za korona virus, ili onih koji su kritikovali odgovor vlade na epidemiju.
Komesarka UN je uznemirena zbog represije slobode izražavanja u Aziji od pojave korona virusa krajem decembra 2019. u Kini, ističući da je epidemija dovela do "novog pooštravanja cenzure u više zemalja" regiona.
Prema UN, "hapšenja osoba zato što su izrazile neslaganje ili zbog navodnog širenja lažnih informacija u štampi i na društvenim mrežama prijavljena su u Bangladešu, Kambodži, Kini, Indiji, Indoneziji, Maleziji, Mjanmaru, Nepalu, na Filipinima, Šri Lanki, u Tajland i Vijetnamu".
"U ovim vremenima velike neizvesnosti, zdravstvenim radnicima, novinarima, zaštitnicima ljudskih prava i široj javnosti mora da bude dozvoljeno da iznose svoje mišljenje o temama od javnog interesa koje su od vitalnog značaja, kao što je upravljanje socio-ekonomskom i zdravstvenom krizom, kao i distribucija materijala za pomoć", istakla je Mišel Bačele.
Visoka komesarka UN za ljudska prava je dodala da "ova kriza ne treba da bude iskorišćena za ućutkivanje protivnika i ograničavanje slobodne razmene informacija i rasprave", ističući da borba protiv dezinformacija ne treba da se pretvori u cenzuru.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!